Нобелівський лауреат із літератури 2010 року Маріо Варгас Льйоса (Перу) впевнений, що інтелектуали всього світу солідарні з Україною.
"Україна сьогодні хоче сформувати нове бачення Європи. Інтелектуали світу загалом дивляться на майбутнє зі скепсисом і песимізмом, але всі інтелектуали сьогодні солідарні з Україною", - наголосив письменник на зустрічі в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
"Те, що відбулося у вашій країні, мобілізує всі демократичні сили на планеті з боротьбою проти духу диктатури, який і досі є", - додав він.
Письменник нагадав, що література в Латинській Америці - це завжди була форма протесту, опір авторитаризму й тоталітаризму. "Суспільство, яке живе активним життям, читає, має багату літературу, тож воно підготовленіше до того, аби ним не маніпулювали", - сказав він.
Він розпочав лекцію з думки про те, що "література дає можливість за допомогою уяви подорожувати у просторі і часі".
Письменник зізнався, що йому подобається "гумор самого життя". Свого часу він перебував під впливом Жан-Поль Сартра (який був культовим письменником і філософом у Латинській Америці), котрий описував реальність, у якій не було сміху. "Добра література - це форма протесту проти несправедливості, проти диктатури проти будь-яких форм контролю задля утвердження свободи".
Варгас Льйоса не дав своїм читачам і українській молоді, яка прийшла на зустріч, жодних порад. "Молодь не любить порад, - пожартував письменник. - Єдина моя рекомендація - читайте добрі книжки".
Маріо Варгас Льоса отримав Нобелівську премію 2010 року "за детальний опис структури влади і за яскраве зображення людини, що повстала, бореться і зазнала поразки".
Його вважають одним з провідних латиноамериканських прозаїків XX століття і ставлять в один ряд з такими новаторами як Хорхе Борхес, Габрієль Гарсіа Маркес, Хуліо Кортасар.