Ілля Хржановський порівняв Україну та Росію

Поділитися
Ілля Хржановський порівняв Україну та Росію
Режисер розповів також і про те, чому за 30 років незалежності в Україні не було побудовано меморіалу Голокосту

Режисер Ілля Хржановський порівняв Україну з Росією та відповів, коли залишить проєкт меморіалізації Бабиному Яру.

У своєму інтерв’ю російському поету та  опозиціонеру Дмитру Бикову, Хржановський заявив, що в Росії взагалі неможливо працювати, а Україна має стати “позитивною альтернативою Росії”.

“Розумієте, в чому дивина - всередині Росія дуже комфортна. Я там живу тривалими відрізками часу, з батьками. І всередині там цілком зручно, навіть затишно, але не можна працювати, не можливо взагалі… Україна ж може стати позитивною альтернативою Росії. Я вкладаюся в тому числі і в це”, - вважає Хржановський.

На питання щодо значення своєї роботи в Меморіальному центрі Голокосту “Бабин Яр”, художній керівник проєкту сказав, що тема Бабиного Яру залишається однією з найактуальніших в сучасній Україні.

“Я думаю, що Бабин Яр - взагалі найактуальніша історія для сьогоднішньої України ... можливо, найактуальніша після війни з Росією. Та й війна з Росією на першому місці не для всіх - небагато ж, врешті-решт, таких людей, які впевнені, що треба дійти до Кремля і що хороший росіянин - це мертвий росіянин”, - додав режисер.

Режисер розповів також і про те, чому за 30 років незалежності в Україні не було побудовано меморіалу Голокосту.

“Було не до меморіалів, їх, власне, і не будували майже, крім пам'ятника загиблим у Голодоморі. Були спроби - можна було б зробити окрему піраміду з каменів, закладених в основу майбутніх пам'ятників Бабиного Яру. І це був би окремий хороший пам'ятник. Але було не до того і раніше все це мало іншу значимість. Це не виходило за межі загальноприйнятого Голокост-дискурсу: були живими ті, хто вижив, і була певна, давно вироблена, строга, практично беземоційна мова обговорення цієї теми. Тепер, коли зі свідків трагедії майже нікого не залишилося в живих і нам випало будувати міст - між тими часами й майбутніми. Свою роль я бачу, власне, в цьому. Можна було побудувати ще один, більш-менш стандартний, музей Голокосту. Але у нас інші завдання та інші зобов'язання. Ми повинні створити місце живої пам'яті, де відносини з подіями 80-річної давнини будуть актуальними і емоційно важливими для всіх, хто прийде в Бабин Яр, не залежно від віку і національності”, - вважає Хржановський.

При цьому, Хржановський категорично відкинув закид щодо участі українців у розстрілах у Бабиному Яру.

У Бабиному Яру вбивали не українці. Хоча це питання залишається надзвичайно гарячим і відбуваються речі, які я не міг би собі уявити, просто не міг, я заціпенів абсолютно. Впливовий німецький політик ходить по меморіалу і питає: а чи точно вбивали німці? Бо, каже він, є місце, де вбивали румуни, переодягнувшись і представляючись німцями. Можливо і тут так? Треба перевірити, підняти архіви ... Так що німці теж ще сподіваються розділити відповідальність. Але тут ми можемо абсолютно точно сказати, що українці стояли тільки в оточенні”, - заявив режисер.

Насамкінець, Хржановський розповів, коли планує вийти з міжнародного проекту.

“Залишу проект, коли зрозумію, що можу відійти, що він може функціонувати без мене. Поки ми розробляємо проект і план на перші сто років”, - резюмував Хржановський.

Нагадаємо, кілька тижнів тому Хржановський з’явився у програмі з Леонідом Парфьоновим, яка знімалася у Москві, в українській вишиванці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі