Ікони на рибі: в Києві відкрилася виставка чумацьких ікон (фоторепортаж)

ZN.UA Ексклюзив Фото
Поділитися

Музей історії міста Києва презентував виставковий проєкт, присвячений унікальному культурному явищу української історії – чумацькій іконі на рибі. Виставка "IXTIC. Чумацька ікона на рибі" об'єднала дивовижну чумацьку традицію та її сучасну інтерпретацію. На виставці представили єдиний збережений в Україні оригінал ікони на голові риби з фондів Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" та врятовані з Херсонського обласного краєзнавчого музею зразки іконопису та живопису на рибі, створені мисткинею Оксаною Оснач.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Виставка занурює у побут та звички чумаків, розкриває тему важливих економічних та соціокультурних зв'язків між регіонами України у XVIII-XIX ст. Ікона на рибі – це важливий символ чумацтва. Її можна порівняти з похідними військовими іконами, відомими з середньовіччя. Чумаки могли возити із собою образи, виконані на традиційних матеріалах, але ікона на рибі була символічно пов'язана з іхнім способом життя, адже саме риба була другим товаром за значимістю після солі.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Доля оригіналів ікон на рибі потребує окремої уваги: на початок ХХ століття відомо про шість унікальних ікон на рибі, п'ять з яких написані на камбалі, одна на голові сома. На жаль, до нашого часу збереглися лише три з шести ікон. І тільки  одна -- на голові сома -- залишилась в Україні, а дві – на камбалі – у 1906 році були вивезені з с. Демки (Золотоніський район Черкаської обл.) до російського етнографічного музею у Санкт-Петербурзі. 

Василь Артюшенко, ZN.UA

Цікаво, що усі відомі місця виявлення ікон на рибі розташовані на відстані близько 100 км від Києва.  Імовірно, традиція виготовлення таких чумацьких ікон  була притаманна саме для Київщини, а створені тут ікони супроводжували чумаків до Криму та повертались із ними назад. Також на виставці представлені врятовані з окупованого Херсона роботи художниці Оксани Оснач. За кожним представленим експонатом – своя історія, яку варто знати та пам'ятати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі