Експерт: Кремль прагне нав’язати Україні свій погляд на українську історію

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В основі нинішніх розмов про спільний російсько-український посібник лежить не пошук компромісної моделі спільного ставлення до історії, а нав’язування Кремлем свого погляду на українську історію. Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня» пише кандидат історичних наук Ігор Гирич (Інститут археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України).
В основі нинішніх розмов про спільний російсько-український посібник лежить не пошук компромісної моделі спільного ставлення до історії, а нав’язування Кремлем свого погляду на українську історію. Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня» пише кандидат історичних наук Ігор Гирич (Інститут археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України).«При такому підході говорити про паритетність, взаємоповагу, цивілізовані європейські цінності не доводиться. Російській стороні йдеться про цілковиту капітуляцію українців, добровільну відмову від власної історичної пам’яті для повного опанування українського історичного простору версією колоніальної, спотвореної імперським баченням російської колективної пам’яті», - пише автор. Водночас Гирич зазначає, що пошук компромісу між українською і російською історією в принципі можливий. «Але для цього необхідна добра воля, передусім із російського боку. Чому з російського? Тому що українська сторона таку волю демонструє висвітленням минулого Росії», - пише кандидат історичних наук. Далі автор наводить приклади «дражливих моментів історії». Гирич звертає увагу, що російська сторона наполягає на тому, що Україна — це та ж сама Росія, І вона — не національна територія, а лише географічний регіон. «Росія не визнає нічого в українській історії, що руйнує міф про тисячолітні «братні відносини» двох народів… Росія, попри всі свої запевнення й численні договори про мир і дружбу, не визнає Україну як національне утворення і національну державу. Вона продовжує великодержавно дивитися на неї як на свою частину, сферу своїх національних інтересів і культурно-цивілізаційних впливів, чим принижує і ображає національні почуття українців», - пише автор. «Як можна з таким контрагентом вести розмову про якийсь спільний посібник? Мають рацію ті вчителі й науковці, котрі вважають: спільна історія — ніщо інше як твердження, що Україна — це Росія. Частина нового СССР», - наголошує Гирич. Нагадаємо, 27 жовтня на черговому спільному засіданні Підкомітету з питань гуманітарного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії, яку очолюють президенти двох країн, було вирішено створити робочу групу у складі вчених-істориків з підготовки єдиного навчального посібника для вчителів історії. 28 жовтня голова Верховної Ради України Володимир Литвин заявив, що виступає за створення спільного російсько-українського підручника історії без втручання політики. Раніше Міністерство освіти і науки направило до Міністерства закордонних справ запит із проханням надати інформацію про те, як подана історія Україна в підручниках різних країн світу. Детальніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня» у статті Ігоря Гирича «Спільний російсько-український посібник означає: Україна — це Росія».
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі