Урочиста мелодія пам’яті

Поділитися
Невдовзі виповниться 140 років відтоді, коли вперше прозвучала пісня «Ще не вмерли України ні слава...

Невдовзі виповниться 140 років відтоді, коли вперше прозвучала пісня «Ще не вмерли України ні слава, ні воля...», текст якої був написаний у серпні 1862 року 23-річним Павлом Чубинським, уродженцем Київщини, а мелодія — священиком греко-католицької церкви села Млини, що на Львівщині (нині це територія Польщі) отцем Михайлом Вербицьким. Напередодні 190-річчя від дня народження отця М.Вербицького з ініціативи Львівської облдержадміністрації, науково-культурних, творчих об’єднань та товариств Галичини, а також за підтримки органів державної влади та місцевого самоврядування Підкарпатського воєводства Польщі почалися роботи зі спорудження каплиці-пантеону на могилі о. Вербицького в селі Млини Яворівського повіту РП.

...По-різному склалася доля авторів нинішнього національного гімну. Обидва вони зазнали утисків і переслідувань із боку пануючих тоді владних режимів у розділеній між двома імперіями Україні. Павло Чубинський після відбуття заслання за революційну діяльність помер у 1884 році ще доволі молодим. Земний шлях о.Вербицького завершився в селі Млини в грудні 1870 року. Протягом багатьох років пам’ять про цих великих українців всіляко замовчувалася, а їхні могили були занедбані. Сьогодні садибу П.Чубинського в с. Чубинське Бориспільського району Київської області внесено до Державної програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України, там ведуться реставраційні роботи.

А пам’ятник на могилі Михайла Вербицького поставили тільки у 1934 році, кошти на який зібрали односельці та члени студентського товариства «Боян». У 1995 році його реставрували, однак це була звичайнісінька могила на краю села, хоч ніколи не оминали її українці, особливо Західного регіону, зокрема Яворівського району Львівської області, до якої перед 1939 роком належало село Млини.

Всі проектні роботи щодо зведення каплиці-пантеону як з української, так і польської сторони вже завершено. Автор проекту (переможець відбіркового конкурсу) — львівський архітектор Іван Коваленко, а будівельно-технічний проект виконали польські фахівці. Основою пантеону стане об’ємно-просторова композиція у вигляді восьмикутного даху на чотирьох кам’яних стовпах-колонах. Дах буде завершуватися в центрі скляним ліхтарем-атріумом і хрестом. Як стверджують фахівці, архітектурно-художній образ каплиці буде виконано в узагальнено традиційних і сучасних формах і матеріалах, характерних для сакральних споруд цього регіону. А у відкритому інтер’єрі на парапеті будуть представлені ілюстрації, які відображатимуть життя та діяльність М.Вербицького. Зовні над входом знаходитиметься мідна ліра з гербом України. Ініціатори спорудження пантеону говорять: ця будова є справою національної гідності та честі для нашої держави. Настав час повернути данину шани великому українцю, чия безсмертна музика змушує хвилюватися мільйони українських сердець. Відкриття каплиці-пантеону відбудеться в День незалежності України — 24 серпня 2004 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі