УНІКАЛЬНА ІКОНА ПОВЕРНУЛАСЯ ДО ЛЬВОВА

Поділитися
8 грудня минулого року в Міністерстві закордонних справ України у присутності Надзвичайного і Пов...

8 грудня минулого року в Міністерстві закордонних справ України у присутності Надзвичайного і Повноважного Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні, багатьох інших офіційних осіб унікальна ікона ХVI століття «В’їзд у Єрусалим», викрадена і вивезена зі Львова 1984 року в числі інших 22 раритетів, була передана дирекції Львівського національного музею і благополучно доставлена в місто свого перебування. Сьогодні вона прикрашає виставку, присвячену натхненнику і засновнику Львівського національного музею — митрополиту Андрею Шептицькому, вірніше, творам італійських майстрів XV—XVIII століть, які Андрей Шептицький привіз 1907 року з подорожі по Італії, а пізніше подарував музею.

Ікона «В’їзд у Єрусалим» «оселилася» у музеї з 1914 року — разом із досить великою кількістю предметів церковного вжитку, куплених товариством «Дністер» за 200 крон у священика одного із сіл на Західній Україні. Через кілька років ікону було названо в числі найкращих творів середньовічного галицького мистецтва і вперше представлено в альбомі «Ікони Галицької України» Іларіоном Свенцицьким.

У січні 1994 року «В’їзд у Єрусалим» і ще 21 ікона XV—XVIII століть були викрадені з фондосховища Вірменського собору у Львові, де вони зберігалися. Почалося розслідування, і через якийсь час усіх учасників пограбування було затримано й засуджено. Однак ікони зникли. Але, на радість музейників, дев’ять із них виявили в приватній квартирі в Москві. Згодом їх повернули до Львова. Інші 13 ікон продовжували перебувати в розшуку. І от 1995 року на виставці іконопису, що проходила в усесвітньо відомому музеї іконопису в німецькому місті Реклінгхаузен, доктор мистецтвознавства з Києва звернула увагу на те, що в каталозі, навіть на його обкладинці, представлено викрадену в Україні ікону «В’їзд у Єрусалим». Це була перша «зачіпка» у пошуках. А після того, як 1998 року Національна комісія з питань повернення в Україну культурних цінностей випустила «Каталог художніх творів, викрадених із музеїв України», питання про повернення ікони порушили на державному рівні. Але знадобилися майже п’ять років, щоб вона повернулася на Батьківщину. Фахівці оцінюють її вартість за європейськими мірками приблизно в 70—80 тисяч євро, але для України подібні твори практично безцінні, їх у нас не так багато. Будемо сподіватися, що й інші 12 найкращих зразків українського іконопису також повернуться на рідну землю.

А сьогодні «В’їзд у Єрусалим», на якій зображений Ісус, котрий в’їжджає в місто на ослі й у супроводі іудеїв, прикрашає невелику, але дуже яскраву виставку західноєвропейського сакрального мистецтва XIV—XVIII ст. Перший і єдиний раз ці твори експонувалися в Національному музеї 1932 року. Основа виставки — яскраві, виразні живописні полотна італійських майстрів XV—XVIII століть. Кожне — справжній шедевр. Тут можна побачити також унікальні зразки стародавніх вишивок і декоративних тканин цього ж періоду, виготовлених в Італії в основному для спеціального одягу церковнослужителів. Таких зразків не має жоден інший музей України. Пам’ятки книжкового мистецтва представлені пергаментними рукописами з оригінальними мініатюрами, а також іншими унікальними релігійними текстами і молитовниками, що були надруковані у Венеції в друкарні Божедара і Вінченцо Вуковичів у XVI ст. У центрі виставочної експозиції — скульптурний портрет митрополита Андрея Шептицького роботи Сергія Литвиненка. Скульптура була практично знищена після хрущовських «розбірок» із художниками. Але зараз її відреставровано і вона також уперше за багато років виставляється в залах Львівського національного музею. Всі представлені рідкісні й дуже цінні експонати відкритої виставки — також із фондів музею. Незабаром його працівники планують організувати виставку всіх повернутих до Львова ікон, інших творів мистецтва, раніше викрадених, а також переданих спадкоємцями відомих у минулому і таких, що прославили рідне місто, львів’ян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі