Українська міфологія у прочитанні Олексія Кононенка

Поділитися
На жаль, історія часто була немилосердна до народів, які населяли сучасні слов’янські землі. Тож чим більше досвіду і знань попередників освоєно, чим краще знаємо свою історію.

Напевно, кожному цікаво знати про землю, де ти народився. І хоч би як складалося життя, відчуття належності до своєї землі, її історії завжди викликає інтерес до книг, які торкаються глибин народного життя, захоплюють вчинками наших пращурів. На жаль, історія часто була немилосердна до народів, які населяли сучасні слов’янські землі. Тож чим більше досвіду і знань попередників освоєно, чим краще знаємо свою історію, тим менше помилок випадає на долю нинішніх і грядущих поколінь…

Ось я тримаю в руках унікальну книжку, яку створив письменник, журналіст, заслужений діяч мистецтв України Олексій Кононенко: «Українська міфологія та культурна спадщина». Харківське видавництво «Фоліо» видало її з рясним посторінковим ілюстративним матеріалом, з оригінальними рубрикаціями, в ошатному оформленні, завдяки чому книга стала, безперечно, вагомим внеском у книговидавничу справу в Україні. Тут вміщено описи міфологічних уявлень, вірувань, обрядів, легенд, та їхні відлуння у фольклорі і пізніших звичаях українців, братніх слов’янських та інших сусідніх з українськими племенами народів. Олексій Кононенко працює у широкому діапазоні тем, використовує багато рідкісних матеріалів, підкреслює явища двовір’я, тісне переплетіння у народній свідомості язичницьких та християнських уявлень.

Автор дотримується принципів історичної достовірності. Він, як і відомі попередники М.Костомаров, І.Срезневський, Я.Головацький, І.Огієнко, вважає, що міфологія давніх слов’ян неодмінно має розглядатися і вивчатися по усій широті їхнього ареалу розселення, тому що основи легенд, звичаїв, вірувань, попри їхні місцеві особливості, спільні для всіх слов’янських народів.

Олексій Кононенко автор тридцяти книжок (поетичних і прозових), близько трьохсот публікацій у пресі, автор понад сотні пісень, добре знаних українцями у виконанні відомих артистів. Його творчому стилю притаманне розмаїття образної палітри: символічність, пісенно-живомовна простота його текстів є добрим ґрунтом для серйозних тем, які він доносить людям. Його твори друкувалися в Україні, Росії, Білорусі, Канаді, Грузії, Азербайджані, Туркменистані.

Коли вперше я розкрив «Українську міфологію», то в захопленні гортав її сторінки, намагаючись цілісно усвідомити її структуру й охопити обшири змісту. Відразу постало запитання: коли ж її автор захопився цією темою? Щоб узятися до такої багатогранної праці, присвятити свою творчість такій складній темі, як «міфологічні уявлення, вірування, обряди, легенди та їхні відлуння у фольклорі і різних звичаях українців, братів-слов’ян та інших народів» (це зазначено в анотації), щоб підготувати до виходу у світ таке вагоме видання, окрім письменницького таланту потрібні роки наполегливої дослідницької праці, «чорнової» письменницької роботи, обробки різнорідних текстів, щоб узагальнити, по-своєму потрактувати і передати читачам певні знання і досвід. Коли ж я ближче познайомився з творчою біографією Олексія Кононенка, з’ясувалося, що ця тема йшла паралельно з його художньою прозою і поезією роками. Він працює у ній близько двадцяти років, починаючи ще з перших книг: «Персонажи славянской мифологии» (1993); «Слухай подих давнини», «Духи природи. Хатні та дворові», «Духи природи. Лісові та польові» (1997); «Духи природи. Водяні та болотяні», «Ритуали. Обряди. Звичаї» (1998); «Божества давніх слов’ян» (2000); «Духи природи. Повітряні», «Небесні світила та зорі» (2001); «Хліб обрядовий, буденний, святковий», «Напої обрядові, буденні, святкові», «Племена східнослов’янські» (2002). Я наводжу приклади тільки тих видань, де простежується тема української міфології. А ще Олексій Кононенко - автор сценаріїв різдвяних вистав для дітей у Національному театрі імені Івана Франка. Сценарист Всеукраїнської акції «Людина року», сценарист і режисер Всеукраїнської «Естафети Пам’яті», присвяченої найсвятішому - 60-річчю визволення України від фашистських загарбників. А ще сценарист і режисер відомого Міжнародного дитячого фестивалю «Всі ми діти твої, Україно». То й не дивно, що Олексій Кононенко так фахово взявся до написання своєї, певно, на сьогодні найвагомішої книги «Українська міфологія та культурна спадщина».

Читач знайомиться зі світом вірувань слов’ян, їхнім дохристиянським міфовсесвітом з його магією перевтілення, метаморфозами, ієрархією у ньому богів, духів, багатством народних обрядів і звичаїв, а також народним християнським світобаченням та обрядами, що поєднані із віковими хліборобськими традиціями. На основі різних джерел, дослідницьких, етнографічних праць, спостережень, особистих авторських розвідок, за якими по крихтах дбайливо зібраний і систематизований великий матеріал, як зазначає автор, - «з невеликих осколків знань і відомостей, що дійшли до нас», Олексію Кононенку вдалося створити величну картину світобачення далеких слов’янських пращурів українського народу. Ця картина багато в чому суголосна світобаченню наших сучасників, тому і має не тільки історичну, наукову, художню, але практичну суспільну цінність.

Автор розглядає увесь слов’янський світ в хронологічних паралелях. Його міфосвіт починається з переказів про наївні найдавніші вірування, роздуми над античними міфами в поєднанні із слов’янськими уявленнями, а потім доповнюється сучасними знаннями.

Найбільш значний за обсягом матеріал, присвячений ранньому досвіду бережливої, любовної взаємодії людини з природою, представлений автором дуже широко: описи рослин, дерев, звірів, пташиного світу, обрядів, пов’язаних з вирощуванням і повсюдним ритуально-священним використанням хліба. Дуже цікаві розповіді про види хлібів, коли їжа наповнювалася духовним змістом. Цікава ота постійна присутність духовного в матеріальному, те що людина свій духовний світ, свої почуття передає різним матеріальним виробам. І саме це одна з найцікавіших сторін дослідження О.Кононенка, в якому наче оживає «прадавня душа» - її єдність із природою, еволюція народної моралі, психології і їхній зв’язок із сучасністю; дотикання міфологічних і сучасних наукових уявлень про світ, про Землю і Космос, та цінність первинного емоційно-поетичного їх сприйняття.

Глибока узагальнююча праця О.Кононенка допомагає нам не лише усвідомити минуле, але й вказує на шляхи у майбутнє, освітлюючи міфологічні, традиційні «закутки» свідомості нас самих, наших сучасників. Це одна з тих особливо важливих книг, які я ставлю на найближчій полиці - для щоденного практичного використання.

Дивовижні властивості людського осягнення дійсності, засвідчені в книзі «Українська міфологія та культурна спадщина», підтверджують, що наша історія, духовна і художня культура, які творилися упродовж минулих епох, сягають вікових глибин, і творилися разом з історією найдавніших цивілізацій світу. Книга Олексія Кононенка має велике значення для української культури, збагачує наше уявлення про далеких предків, збагачує сучасну мову, служить збереженню фольклору. Вона містить великий матеріал з історії народу, його етики, естетики, практичної хліборобської моралі. Книга доносить до нас багаті фольклорно-епічні традиції, що існують і розвиваються за законами часу, передаються із покоління в покоління, відновлюються в нових цивілізаційних умовах зі змінами; і це вже не тільки нові варіанти, а інколи зовсім нові історії і легенди. А для самого автора це ще один щабель на шляху до визнання його багаторічної праці на ниві української літератури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі