Сумні справи архіву-довгобуду

Поділитися
Історія з добудовою нового приміщення державного архіву Тернопільської області тягнеться давно. Його будівництво було припинено у 1996 році через відсутність коштів...

Історія з добудовою нового приміщення державного архіву Тернопільської області тягнеться давно. Його будівництво було припинено у 1996 році через відсутність коштів. Великий довгобуд почав руйнуватися, а продовження робіт потребувало дедалі більших грошей. Кошторисна вартість сьогодні наближається до двадцяти мільйонів гривень.

День архівів — 24 грудня — працівники уже вдев’яте зустрічають у приміщенні колишнього Домінікансь­кого монастиря, архітектурної пам’ятки XVIII століття, яка ще 1992 року була передана Тернопільській єпархії УГКЦ. Цілковита невідповідність умовам зберігання документів Національного архівного фонду України очевидна. Сховища повністю завантажені. Уже понад 16 років архів майже не комплектується документами обласних підприємств, установ, організацій, а також архівних відділів райдержадміністрацій. Є нагальна потреба прийняти на зберігання 66 тисяч справ з простроченими термінами зберігання від 120 джерел формування архіву, понад 1000 метричних книг. А як же приймати документи підприємств, установ, що ліквідуються без правонаступників? Для цього потрібні додаткові приміщення, яких у монастирі немає.

Частина приміщень архівосховища стає аварійною. Не відповідає вимогам температурно-зволожувальний режим, застаріла система опалювання, немає систем кондиціювання повітря, внаслідок чого стіни першого поверху вже захопив грибок.

— Усе це може призвести до пошкодження або втрати великого масиву цінних документів, які є надбанням українського народу і держави, — говорить директор архіву Богдан Хаварівський.

Адже в обласному архіві зберігаються документи ще з 1557 року, які стосуються історії Почаївської лаври і свідчать про релігійне життя, книгодрукування, промисли того часу. Про специфіку місцевого самоврядування, стан господарства, освіту, соціальне забезпечення, судочинство часів Австро-Угорської монархії розповідають документи Тернопільського магістрату, Кременецької міської думи, Тернопільського та Бере­жансь­кого окружних та повітових судів. Зберігся унікальний документ, який підтверджує перебування Тараса Шевченка на півночі Тернопільщини.

Багатий фонд «Тернопільського воєводського управління» часів Другої Речі Посполитої (1919—1939) висвітлює тогочасні суспільно-політичні та економічні події. Культурне життя відображене у документах українського товариства «Просвіта». У фондах архіву чимало свідчень про діяльність ОУН і УПА на території області, зберігаються справи репатрійованих громадян, військовослужбовців, які перебували в нацистському полоні, кримінальні справи репресованих громадян…

Небезпеку втрати архівів із великим запізненням, але зрозуміли міністерські чиновники. Торік за сприяння народного депутата Ореста Муца для продовження будівництва нового приміщення державного архіву області була передбачена субвенція з держбюджету в розмірі чотирьох мільйонів гривень.

Поки що з державної скарбниці надійшло і освоєно 2,4 млн. грн. Перекрито дах нового приміщення, який був практично зруйнованим, встановлено дахову котельню, металопластикові вікна, завершується зовнішнє утеплення стін... Проте основні роботи ще попереду. Потрібно встановити системи тепло- і водопостачання, водовідведення, сигналізації, пожежогасіння, вентиляції та виконати інші роботи.

Довгобуд-архів таки ожив. Але через подальше безгрошів’я він має перспективу не дочекатися повноцінного життя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі