Ми маємо всі підстави пишатися нашими митцями, їхні роботи цінують і купують провідні музеї світу, але всі ці перемоги та досягнення залишаються окремими культурними явищами. Так буде доти, доки не з’явиться «точка складання»: у головному зібранні країни — Національному художньому музеї має бути представлено сучасне мистецтво молодої країни.
З ініціативи Інституту актуальної культури 25 червня в недобудованому корпусі Національного художнього музею (вул. Інститутська, 3) відбудеться прийняття «День мецената». У його рамках пройде благодійний аукціон, кошти від якого підуть на заснування Громадської колекції сучасного мистецтва для головного музею країни, якому нинішнього року виповнюється 100 років. Провідні майстри сучасного мистецтва країни приєдналися до програми і запропонували свої твори. Серед них — Юрій Іллєнко, Лесь Санін, Роман Віктюк, Андрій Жолдак, Юрій Андрухович, Олександр Ройтбурд, Олександр Гнилицький — усього близько 40 чоловік.
Ігор Дюрич: «Для людей, які вже реалізувалися в мистецтві, дуже важливим стає поняття країни. Країна стає брендом, під яким ти виступаєш. Розвиток сучасної культури має утвердитися в суспільній свідомості як соціально-значимий проект, а благодійність у цій галузі має сприйматися як стратегічне, відповідальне інвестування в розвиток країни. Наш проект — це спроба зібрати бомонд: бізнесовий, політичний, творчий і дипломатичний в одному місці і презентувати програму, названу нами «Часом меценатів», котрий повинен настати. Власне, аукціон і є форма комунікації, спрямована на те, щоб залучити до сфери культури тих, хто стоїть осторонь. Тому це і благодійний аукціон, і світська вечірка, і інтернет-аукціон — різні форми, котрі, сподіваємося, дадуть можливість людям різного роду діяльності діяти спільно. На аукціоні — твори передового загону сучасних митців, плюс артефакти значимих режисерів, композиторів, письменників. Деякі імена тих, хто пожертвував свої роботи: Андрухович, Віктюк, Жолдак, Іллєнко, Санін... Це ті, хто визначає сьогоднішнє обличчя української культури, сьогодення українського мистецтва. Ті, хто залишаться в історії українського мистецтва, бо це його нова сторінка, пов’язана вже з незалежністю».
Ігор Подольчак: «Одна з цілей програми «Час меценатів», якої ми вже частково досягли, — створити загальне комунікаційне поле для тих, хто діє в сучасній українській культурі: письменників, художників, режисерів шляхом «утягування» їх у певного типу діяльність. Також ми хочемо залучити ЗМІ до обслуговування потреб актуальної культури. Далі — залучити український бізнес у комунікацію із сучасною українською культурою. Існує серйозний розрив між митцями, які представляють Україну, функціонують на міжнародних виставках, постійно її піарять, і національною інституцією — головний музей країни позбавлений представницької колекції актуального мистецтва. Ми намагаємося заповнити лакуну, значиму для природного функціонування суспільства. Мистецтво взаємодіє з суспільством, формує його і розвиває. Цей елемент неминуче повинен бути присутній, — як ДАІ чи світлофор на дорозі, що регулюють рух. Ця функція іноді дуже значима, іноді не дуже, але якщо її немає — починаються збої».
Юрій Іллєнко: «Моє ставлення до акції цілком позитивне. Що більше проводиться акцій, що більше представлено різних видів і жанрів мистецтва в нашому суспільстві, що більше це суспільство буде відформатоване цим сучасним мистецтвом, то краще для нас. Мистецтво абсолютно необхідне суспільству, інакше воно скисає і припиняє повноцінно функціонувати».
Юрій Покальчук: «Я сподіваюся на дві речі. Перша — це залучення уваги громадськості до культури. Робиться це не традиційними, «лозунговими» методами. Пропонуються конкретні дії — можливість щось купити на аукціоні, після цього людина іншими очима гляне на благодійні акції. Ще добре, що гроші йдуть на таку справу, як створення колекції для музею. Це історичний момент, коли творці збираються разом для спільної справи. Друге, чого можна чекати від аукціону, — консолідації творців. У нас художники, літератори, музиканти існують окремо. У результаті таких акцій вони, можливо, об’єднаються».
Андрій Хопта, директор Київської благодійної фундації: «Київська благодійна фундація вже більше п’яти років діє в культурному просторі країни, у міру можливості сприяючи його розвитку, підтримуючи розумні починання, що ведуть до прогресивних системних змін. Серед наших проектів конференція «Культура 2000» можливості регіональної взаємодії», міжнародний проект «Літературний експрес Європа-2000», фестивалі ромського мистецтва, спільні проекти з фондом «Відродження». Все це насамперед прояв активної громадянської позиції, властивої будь-якій розсудливій людині, котра думає про майбутнє своєї країни. Тому ми були першими, хто відгукнувся на пропозицію Інституту актуальної культури підтримати програму «Час меценатів». Ця програма переконливо демонструє, як інтелектуальна і творча еліта у взаємодії з елітою фінансовою може змінити культурний простір, від якого прямо залежить і самовідчуття українців і те, як їх сприйматимуть у світі. Подібні системні акції життєво необхідні молодій країні ще й тому, що в ході їхньої організації, як це трапилося з «Часом меценатів», почали співробітничати практично всі провідні представники сучасного мистецтва — режисери, письменники, художники, у звичайному житті непересічні. Саме так створюється єдине культурне поле країни, яке може відстоювати свої інтереси, а по суті, інтереси країни.