Що читають діти?

Поділитися
Оволодіння знаннями, розвиток культурної компетентності неможливі без читання, тож дітей потрібно на прикладах переконувати, що всі «нормальні» люди читають.

Щорічний Фестиваль дитячого читання «Книгоманія» і ярмарок дитячих книжок «Форум - дітям» ушосте відбудеться у Львові 27-29 квітня в рамках Львівського міжнародного дитячого фестивалю. Про особливості цьогорічної програми розповідає Олександра Коваль, президент і засновниця «Форуму видавців».

- Пані Олександро, чи вдається зацікавити дітей форматом Львівського міжнародного дитячого фестивалю?

- Сьогодні кожна дитина прагне читати інтерактивно: щоб це помітили її друзі, батьки, вчителі. Своїм фестивалем ми практично стверджуємо, що читати - це вже творити. До прикладу, щорічно наш Дитячий фестиваль розпочинається парадом літературних героїв: понад 1500 дітей проходять центром міста в костюмах гаррі поттерів і робінів гудів, принцес і фей, усіх тих героїв, які зачаровують дитину своїми історіями. Парад проходить у супроводі гурту барабанщиць і духового оркестру. Кожна дитина відчуває урочистість свята читання і свою особисту важливість. Радіє, що її помічають і підтримують ті, хто йде поруч, а ті, хто спостерігає, навіть заздрять.

Ще одним важливим елементом просування дитячого читання є «зіркове» читання, коли відомі спортсмени, співаки, письменники читають дітям і разом з дітьми. Тут панує особлива атмосфера: адже діти переконуються в тому, що успіх у житті залежить і від того, на яких книжках ти виростав, які книжки надихали творити.

Намагаємося щороку долучити до програми фестивалю якийсь новий цікавий елемент. У рамках цього ми вперше приймаємо у себе фестиваль настільних ігор «Ігрова сфера». Настільні ігри є слушною альтернативою комп’ютерним «стрілялкам» і «блукалкам», можливістю для сімейного та дружнього спілкування. На фестивалі представимо найкращі і найновіші ігри українських та російських розробників, можна буде не тільки досхочу пограти чи придбати, а й поспілкуватися з авторами ігор.

- 120 годин майстер-класів - чи не втомляться діти?

- Діти не втомлюються насамперед тому, що їх ніхто не змушує, вони обирають те, що вподобали найбільше. Крім того, наші майстерні не схожі на шкільні уроки малювання чи співів, діти зможуть тут навчитися чогось справді нового, наприклад як створити пластиліновий мультик.

Вже четвертий рік поспіль їм допомагають у цьому режисери з творчої студії INKLIUZanimationfactory. І хоча цей майстер-клас триває найдовше, біля його стенда завжди багато дітей. Найголовніше, що на завершення фестивалю мультик показуємо на великому екрані, і всі його творці отримують заслужені аплодисменти. Вірю: участь у подібних заходах переконує дітей у тому, що творчість дає не менше задоволення, ніж комп’ютерні ігри.

У сучасному світі, який, на жаль, прищеплює споживацьку ідеологію, мусимо відкривати перед дітьми інший шлях - шлях творчості, мистецтва, втілення ідей у життя.

Насправді в цьому немає чогось надскладного, адже кожна людина є творцем. Головне, щоб вона могла відчути це ще в дитинстві. Тоді її життя формуватиметься в іншій площині цінностей, де, зокрема, знання і культура посідатимуть належні їм позиції. А оволодіння знаннями, розвиток культурної компетентності неможливі без читання, тож дітей потрібно на прикладах переконувати, що всі «нормальні» люди читають. Пригадую епізод з комедійного бойовика «Містер і місіс Сміт», коли двоє працівників спецслужб нарешті говорять про себе правду, і містер Сміт зізнається, що не навчався в технічному університеті, а спеціалізувався на історії мистецтв. Звісно, це лише кіно, але і в такий спосіб головний герой розкриває дуже важливий аспект ролі і місця культури в житті кожного з нас - навіть спецагента. У фільмах, які нині продукують на наших теренах, на жаль, такого не побачиш.

- Питання книги і співтворчості: наскільки діти можуть долучитися до творення власне книжкових проектів?

- Писати книгу в межах фестивалю ми поки що не пробували. Але приїде Євгенія Пірог зі своєю «Срібною читацькою книгою», яку діти створювали разом із письменниками. Відтак, можливо, і ми почнемо писати книжки. Перші спроби втілимо завдяки приїзду на фестиваль відомого польського автора коміксів. Він якраз створює комікс за романом Сергія Жадана «Ворошиловград», а дітей навчить, як придумувати образ героя і робити сюжет динамічним. Він пообіцяв, що майстер-клас закінчиться готовою історією.

Крім того, ми прагнемо показати і видавцям, і дітям, що відбувається на ринку дитячої книжки за кордоном. Наш фестиваль від самого заснування відбувається у міжнародному форматі: до нас приїжджають іноземні письменники, художники, дослідники дитячої літератури. Окрасою цьогорічного свята стане ретроспективна виставка чеської школи ілюстрацій до дитячих книжок, яку нам вдалося організувати у партнерстві з Генеральним консульством Чеської Республіки у Львові. Гостею фестивалю стане відома польська письменниця Барбара Космовська, яка вже полюбилася багатьом українським підліткам. Крім неї, фестиваль відвідають іще кілька відомих польських авторів, які добре відомі не тільки в Польщі, а й у багатьох інших країнах. Сподіваюся, незабаром наші діти читатимуть їхні твори в українському перекладі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі