Ще одна культурна столиця на карті Європи

Поділитися
Одним із глобальних проектів Європейського Союзу в сфері культурної політики є наразі маловідома...

Одним із глобальних проектів Європейського Союзу в сфері культурної політики є наразі маловідома українцям загальноєвропейська програма «Культурна столиця Європи», ухвалена 1985 року з ініціативи Меліни Меркурі, у ті роки міністра культури Греції. Того ж року Афіни стали першим містом, яке здобуло звання культурної столиці Європи. Відтоді щороку одне з європейських міст удостоюється цього звання, щоб зробити свою національну культуру доступною для всіх європейців і створити відчуття спільного європейського дому. 2006 року культурною столицею Європи обрано грецьке місто Патри — третє за розмірами місто сучасної Греції.

— Грецьке місто Патри активно бере участь у культурному житті Європи, наприклад, у рамках програми «Мости кохання» нещодавно відбувся Всесвітній конкурс дитячого мистецтва, — розповідає новий Надзвичайний і Повноважний Посол Греції в Україні Харалампос Дімітріу. — У двох номінаціях змагалися понад 9500 дітей із 57 країн світу, і в обох перше місце посіли представники України — учні одеської Школи мистецтв ім.Кіріака Костанді. Генеральне консульство Греції в Одесі вручило нагороди переможцям — золоті оливкові вінки.

Посольство Греції в Україні відповідає за розвиток культурних відносин між нашими країнами, а також за реалізацію міжурядової програми співробітництва в сфері освіти, науки та культури.

Наш офіс координатора з питань освіти разом із Міністерством освіти і науки України нещодавно провів усеукраїнський дитячий конкурс з історії та культури Греції і греків, які живуть в Україні. На нього надіслали свої роботи більш як 700 учнів із усіх регіонів України. Одеська філія Грецького фонду культури за підтримки посольства проводить цього року художню виставку «Геродот «Мельпомена» — Гомер «Іліада», виставку малюнків «Греція очима дітей», презентацію книжки «Греки Одеси».

Про інтерес до нашої держави в Україні свідчить хоча б такий факт: Грецію щороку відвідують близько 18 тисяч українців...

* * *

Місто Патри розташоване в західній частині країни, на північно-західному узбережжі Пелопоннесу, в центрі трикутника, утвореного трьома точками археологічної важливості: древніми Дельфами на півночі, Епідавром на південному сході й Олімпією на південному заході. Водночас місто лежить між горою Панахаїкон і Патрською затокою, що зв’язує її з Етолією та Акарнанією й Іонічними островами.

Морський порт Патри за всіх часів був ворітьми на Захід і відкривав торговий шлях у Європу, до портів Італії, Франції та Англії. Римські імператори Тіберіус, Нерон і Адріан зробили місто славним і багатим.

Завдяки археологічним розкопкам під середньовічною фортецею на глибині близько 20 метрів було виявлено мікенський і класичний акрополі міста Патри. Багато цікавих знахідок зроблено у фундаментах будинків міста, знайдено сліди знаменитої Довгої Стіни, яку, за переказами, Алківіад запропонував жителям побудувати від акрополя до порту. Візантійський замок, побудований Юстиніаном на місці древнього акрополя, існує й нині — з невеличкими змінами, внесеними франками та турками.

Вчені вважають, що Патри існували до пелопоннеської війни 431 року до н.е. За місто точилася постійна боротьба: починаючи з XIII століття, Патри періодично належали франкам, візантійцям, венеційцям і туркам. 1821 року Патри стали одним із перших міст, які повстали проти турецького ярма. Його було майже повністю зруйновано. Протягом XIX століття завдяки своєму порту місто відновило свою колишню історичну, культурну й економічну роль.

Одна з головних місцевих визначних пам’яток — найбільший вантовий міст Європи, що зв’язує Патри з центральною та північною частиною країни. Місто добре зв’язане з Афінами, розташованими на відстані 219 кілометрів, та іншими куточками Греції.

Старий квартал Паліа Петра, який налічує понад тисячу років, не менш популярний серед туристів, аніж знаменита Плака в Афінах. Розташована неподалік площа Псила Алонія і старовинні вулиці з аркадами створюють особливу атмосферу...

Досить цікавим є той факт, що саме тут по-мученицьки завершив свій земний шлях апостол Андрій Первозванний. Він прибув у Патри, де здійснив безліч чудес і зцілень. Але правитель міста Егеат, розгніваний сміливими словами апостола, наказав його розіп’яти.

Мощі святого було згодом перенесено до Константинополя. За західним переказом, дізнавшись про намір візантійського імператора забрати їх, чернець Регул із міста Патри узяв частину реліквії з собою і після тривалих морських мандрів вона опинилася в Шотландії, у Сент-Ендрюсі — місті святого Андрія.

1965 року за рішенням папи Павла VI святиню було повернуто Елладській православній церкві й урочисто перенесено до Патр. 1975 року було закінчено 66-річне спорудження величного собору Святого апостола Андрія. Тут під білим мармуром у срібному ковчегу зберігаються мощі Андрія Первозванного, а за престолом встановлений великий Андріївський хрест — релікварій, у якому збереглися частки справжнього хреста, на якому було розіп’ято апостола. Хрест зберігався в одному з католицьких монастирів під Неаполем, коли туди ввійшли солдати Наполеона. Освічені французи намагалися спалити святиню, але один із ченців урятував реліквію, закривши своїм тілом.

* * *

Сьогодні Патри відомі не лише завдяки своїм пам’яткам історії — тут інтенсивно розвивається промисловість, а місцевий університет є третім вищим навчальним закладом країни за кількістю студентів і професорсько-викладацьким складом.

— Патрський університет розпочав свою роботу 30 листопада 1966 року в день свята покровителя міста Андрія Первозванного, — розповідає ректор Маріупольського державного гуманітарного університету, заступник голови Федерації грецьких товариств України з міжнародних зв’язків професор Костянтин Балабанов. А 17 вересня 1997 року цей грецький виш уклав договір про співробітництво з нашим університетом.

Університет міста Патри складається з чотирьох факультетів і двох незалежних одне від одного відділень. Серед головних цілей створення цього вузу було й розширення міжнародного співробітництва Греції в сфері вищої освіти. У свою чергу у вересні 2004-го в Італії (у Болоньї) наш університет підписав Велику хартію університетів, що дало нам право брати участь у найважливіших освітніх і наукових проектах, фінансованих Європейським Союзом.

Маріупольський державний університет співпрацює також і з іншими грецькими вищими навчальними закладами.

Університет єдиний не лише в Україні, а й у Європі вуз (крім Греції та Кіпру), де більш ніж 800 студентам протягом п’яти років викладають новогрецьку мову, історію та культуру Греції. Понад 100 студентів щороку проходять стажування саме в грецьких вузах. Ректор університету професор К.Балабанов недавно був обраний почесним консулом Кіпру.

— Побратимські зв’язки між містами України та Греції завжди були одним із важливих напрямів нашої діяльності, — коментує голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджі. — Вже понад сім років мерія Зографу (м. Афіни) підтримує побратимські зв’язки з грецьким селищем Сартана в Донецькій області. Мерія Холаргу (м. Афіни) з 2005 року є побратимом грецького селища Ялта. Зміцнюються зв’язки міста Ніжина з грецьким містом Яніна.

Харківське товариство греків веде переговори про побратимські зв’язки з Патрою, але поки що працює «народна дипломатія»: грецький філантроп і підприємець Нікос Богоніколос встановив 2003 року власним коштом в Харкові меморіальну дошку грецькому лікареві-гуманісту Ксенії Іліаді. Вона врятувала під час фашистської окупації чимало солдатів і підпільників від вивезення до Німеччини.

***

За підсумками перепису населення 2001 року в Україні ідентифікували себе греками 91,5 тисячі людей, з яких 85% мешкають у Донецькій області. За підтримки Грецької Республіки і Всесвітньої ради греків зарубіжжя в Маріуполі побудовано культурний центр ФГТУ (2000 р.) і Грецький діагностичний медичний центр (2003 р.).

Після переселення греків із Криму Приазов’я вже більш як 225 років є регіоном їхнього компактного проживання. Живуть вони і в інших куточках України, зберігши свої історичні корені, мову, культуру та традиції. Сьогодні права й інтереси греків в Україні представляють 95 грецьких товариств у 18 областях країни, які 1995 року об’єдналися у Федерацію грецьких товариств України...

Раз на два роки в Україні проходить грецьке свято Мега-Юрти, щороку — фестивалі грецької культури. У них беруть участь генеральні консульства Греції в Маріуполі, Києві та Одесі, українські й міжнародні організації.

* * *

Розповідає глава представництва WDO в Україні Валентина Балабанова:

— Цього року ми реалізували в Афінах національний культурний проект «Дні України в Греції». У його рамках відбулося відкриття Українсько-грецького культурно-ділового центру «Дімахрія», пам’ятника Тарасові Шевченку, а також було проведено кілька виставок і презентацій творчості видатних українців.

Важливою подією стало відкриття пам’ятника (до речі, 45-го у світі) Тарасові Шевченку роботи скульптора Валентина Зноби. У центрі «Дімархія» відбулася виставка відомих українських художників Дмитра Ачкасова, Тетяни Голембієвської, Олександра Дорошенка, Володимира Слєпченка і Валерія Франчука.

Реалізація проекту стала результатом зусиль багатьох людей — спонсорів і меценатів, діячів культури і політиків. Заснували Центр української громадськості президент Priamos Maritime S.A. Сергій Скловський (виходець із Маріуполя, котрий уже 13 років живе в Греції) і представники Грецько-української промислово-торгової палати...

Український проект завершився, а проект «Патри-2006» лише починається: основні святкові заходи проходитимуть з 10 по 30 вересня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі