РОЗКІШ ВІРТУОЗНОСТІ

Поділитися
Щорічно два тижні в травні Львів віддає Міжнародному фестивалю музичного мистецтва «Віртуози». Н...
Анастасія Пилатюк
Богдан Которович і «Солісти Києва» на відкритті «Віртуозів-2001»

Щорічно два тижні в травні Львів віддає Міжнародному фестивалю музичного мистецтва «Віртуози». Нинішній, дванадцятий, зібрав у стародавньому українському місті, розташованому в центрі Європи, музикантів-виконавців майже з десяти країн. Правда, історія «Віртуозів» розпочинає своє літочислення з 1982 року, але тоді львівський фестиваль називався «Віртуози країни» (мається на увазі СРСР). Отож його організатори жартують: наступного, 2002 року, потрібно проводити не 13-й фестиваль, а відразу 20-й.

«Віртуози» за цей час стали невід’ємною частиною Львова, їх з нетерпінням чекають аматори та шанувальники високого музичного мистецтва. Адже вони дають змогу почути і зустрітися з видатними музикантами сучасності, так би мовити, «не виходячи з дому». Така можливість випадає далеко не кожному місту і його жителям. Тому практично на кожному концерті — аншлаги. Більша частина глядачів не просто всотує високу музику, а живе нею, декотрі навіть по нотах «слідують» за виконавцем, а інші, закривши очі, зосереджуються на глибинному сприйнятті твору. Музика лікує. Особливо класична й особливо, яка виконується артистично, проникаючи вглиб душі і серця. Тому Львів по праву пишається «Віртуозами». Правда, без підтримки владних структур, обласної адміністрації фестиваль навряд чи вижив би в наш убогий час.

А музиканти з дуже відомими у світі іменами також знаходять для себе віддушину у Львові (звісно, про значні гонорари, виплачувані, скажімо, на інших музичних фестивалях, не йдеться), намагаються знайти можливість і побувати в цей час у місті, насиченому чудовою музою високого мистецтва. А організатори «Віртуозів» (це — Львівська обласна філармонія) прагнуть на кожному такому фестивалі представляти львів’янам і гостям міста нові для них імена, нових виконавців. З радістю приїжджають сюди і колишні львів’яни, нині жителі інших міст і країн, котрим старт у їхнє знамените музичне життя дала саме львівська високопрофесійна школа музики. І таких чимало. Так, учасницею нинішнього фестивалю стала колишня львів’янка, піаністка Етелла Чуприк. Останнім часом вона мало грала в рідному місті, тому шанувальники піаністки з радістю прийшли на концерт з її участю. І не розчарувалися. Вони почули цілком іншу Етеллу, котра виконала 24-й концерт Моцарта (c-moll) для фортепіано з оркестром. З життєвим досвідом до її романтичних вершин, віртуозної техніки виконання додалася і класична глибина творів таких композиторів, як Бах, Моцарт, Бетховен, хоча до цього знавці музики вважали її лише піаністкою лістівсько-шопенівського плану.

З нетерпінням чекали львів’яни і на виступ Юрія Лисиченка, також представника львівської фортепіанної школи. Він живе нині у Москві і викладає в Московській консерваторії. У своєму сольному концерті Ю.Лисиченко виконав надзвичайно складні твори Равеля, Шумана, Мусоргського. Овації не вщухали. У когорті львів’ян також були талановита скрипачка Анастасія Пилатюк (нині вона навчається і живе у Швеції), піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Йожеф Єрмінь, «діючий» львів’янин, а також львівські музичні колективи, гордість і слава свого міста — симфонічний оркестр Львівської філармонії, камерний оркестр «Віртуози Львова», симфонічний оркестр студентів Львівської державної музичної академії ім. М.Лисенка, «Львівський камерний оркестр» музичної академії. Останній має 40-річну історію і виступав свого часу з такими прославленими музикантами, як Ігор Ойстрах, Гідон Кремер, Юрій Башмет, Олег Криса, Богодар Которович, Володимир Співаков і багатьма іншими, був одним з ініціаторів створення і проведення «Віртуозів».

Відкривав нинішній міжнародний фестиваль музичного мистецтва камерний оркестр «Солісти Києва» під керуванням народного артиста України Богодара Которовича, а закінчувалася двотижнева музична феєрія виступом камерного оркестру «Віртуози Львова» під керуванням заслуженого діяча мистецтв України Сергія Бурка та солістів — народного артиста України Анатолія Баженова (скрипка, Київ), заслуженого артиста України Володимира Дуди (скрипка, Львів). Диригував того вечора Саїм Акчиль, диригент з Туреччини, а виконувалися твори Россіні, Вівальді, Сарасате, Карловича, Кара-Караєва.

Серед зарубіжних виконавців були кращі польські музиканти піаніст Артур Яронь, диригент Чеслав Грабовський, арфістка Малгожата Залевська, флейтистка Ягода Соколовська, віолончелістка Ганна Нужа. Концерт джазової музики провели німецькі піаністи Бернд Гоманн і Йєнс Томас. Симфонічним оркестром Львівської філармонії на концерті Етелли Чуприк диригував відомий німецький диригент Георг Майс, із котрим піаністка продовжить творчу співдружність і в Німеччині. Учасником фестивалю став інструментальний ансамбль «Солісти Мілана». На «ура» пройшов сольний концерт лауреата багатьох міжнародних музичних конкурсів, відомого диригента і піаніста, котрий представляв дві країни — Україну та Німеччину Бориса Блоха. На фестивалі він виступив як піаніст, виконавши твори, які в минулому вже XX сторіччі вважалися мало не проявом поганого смаку. Але вони так майстерно звучали «під рукою» Б.Блоха, що ні в кого не викликали й тіні сумніву — великі твори (а це «Фантазія» (орі 77) Бетховена; фантазія «Мандрівник» Шуберта в редакції Ліста; парафрази Ліста й ін.) виконуються великим майстром. Отримавши чудову музичну освіту в Україні (Одеса) та Росії (Москва), сьогодні Борис Блох живе і працює в Німеччині. Він викладає за класом фортепіано, дає майстер-класи, гастролює як піаніст і як оперний і симфонічний диригент. Своєрідним сюрпризом фестивалю став виступ молодого київського скрипаля Олександра Семчука в супроводі піаністки Ганни Середенко. (У свої 24 роки він закінчує аспірантуру Французької консерваторії за класом скрипки й одночасно працює над кандидатською дисертацією у Київській музичній академії як теоретик музичного мистецтва.)

Крім традиційної камерної сцени, концерти відбувалися й у природному інтер’єрі: в Італійському дворику Львівського історичного музею, у церкві Святого Лазаря. Звучали також твори Шенберга, Россіні, Ернста, Гріга, Берда, Гайдна, Равеля, Вівальді, Падаревського, Сарасате, Карловича, Хачатуряна, Лятошинського й інших західноєвропейських і українських композиторів.

— Хоча Львівська філармонія організовує понад двісті концертів на рік, — розповідає її директор Орест Баран, — фестиваль «Віртуози» розширює наші можливості та зміцнює імідж музичного Львова. А взагалі — це свято музики для всього західного регіону. Наш фестиваль має досить високий рейтинг у Європі і навіть у світі. Відбір учасників проходить у процесі концертної діяльності філармонії, а на фестиваль запрошуємо кращих. Правда, з відомими музикантами потрібно працювати за рік-два до відкриття чергових «Віртуозів», у них дуже щільний концертний графік. З багатьма славнозвісними представниками музичної еліти зустрічаємося не лише у фестивальні дні. Так, концертний сезон 2001 року у Львівській філармонії відкривав відомий італійський диригент (оперний і симфонічний) Рікардо Капассо, нині головний диригент у Сан-Франциско. З нашим колективом співпрацюють головний японський диригент Яківо Куросава і відомий французький — Михаїл Кац, багато музикантів-виконавців. Отож щорічно в нас є з кого вибирати і кого запрошувати на «Віртуози». Є вже цікаві напрацювання на 2002-й. Розраховуємо, що наступні «Віртуози» не розчарують своїх шанувальників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі