ПОСЛАННЯ ВІД КОБЗАРЯ

Поділитися
Виставку з нагоди 190-ї річниці з дня народження Т.Шевченка, що днями відкрилась у Тернополі, можна без перебільшення назвати унікальною...
Марка підпільної української пошти у США (1974 рік)

Виставку з нагоди 190-ї річниці з дня народження Т.Шевченка, що днями відкрилась у Тернополі, можна без перебільшення назвати унікальною. У залах Тернопільської картинної галереї експонуються присвячені Кобзареві рідкісні поштові марки з 1904 року і до наших днів, конверти, штемпелі спецпогашення, поштові листівки. Декілька сотень експонатів цінні ще й тим, що вони різними шляхами потрапили в Україну з Американського континенту. Це матеріали з колекції Романа Смика (США), Івана Дидюка, Александра Малицького (Канада). Справжні мистецькі витвори впродовж останніх років зберігаються у фондах державного архіву області. Уже підготовлено окремий каталог «Тарас Шевченко у філателістичних виданнях»…

Перші марки із зображенням Т.Шевченка вже відзначили своє сторіччя. Саме до 90-ї річниці від дня народження Шевченка, у 1904 році, Українська радикальна партія видала в Коломиї дві марки із зображенням великого поета. Автор їх — М.Івасюк. А більшу серію марок замовить 1919 року уряд УНР у Відні. Дві марки присвячено Кобзареві: на одній зображено хату Шевченка, на іншій — його портрет. Мине ще три роки, й Еміграційний уряд Директорії УНР так само подбає про марку з портретом Кобзаря, але вона вже вийде у серії польової пошти. Згодом Українська мистецька накладня у Відні видасть свої дві марки — із зображенням Шевченка та його могили в Каневі.

У 1946 році Український допомоговий комітет у Бельгії видає шість марок із портретами І.Мазепи, Б.Хмельницького, А.Шептицького, С.Петлюри, І.Франка і, звісно, Т.Шевченка. За погодженням з американською окупаційною владою у таборах для переміщених осіб — українців, виникають поштові станції. Але як надсилати конверт без марки? І ось у таборі Регензбург у березні 1947 року до святкування Шевченкових роковин переміщені українці видають пам’ятну марку з портретом поета в молодому віці. А в таборі Інзбрук у той період вийшла марка, яка використовувалася як квиток для вступу до Шевченківської академії. Наступного року Комітет допомоги рідній школі при таборі для переміщених осіб у Діллінгені (Баварія) видає добродійну серію марок із зображенням Шевченка. Кошти, виручені від розповсюдження конвертів із цими марками, були спрямовані на матеріальну допомогу таборовій школі.

Вже 1961 року художник зі Львівщини Михайло Бабій хотів «проштовхнути» через державну пошту США в серії марок «Борці за свободу» портрет Шевченка. Уряд із різних причин на це не пішов. Але про зусилля українського емігранта дізналася вся Америка! Українці тим часом налагоджують підпільну пошту. І того ж року до 100-х роковин від дня смерті Шевченка 1-ша Українська дивізія Української національної Армії видає в Чикаго пам’ятні блоки марок. У Клівленді (США) теж з’являється пам’ятне видання марок. Зображено портрет Шевченка з українськими та англійськими написами, однак три марки таки оригінальні — «Кобзар Шевченка 1840 року», «Заповіт» і «Сторіччя Безсмертного». До того ж їх наклад не такий уже й малий — 23 тисячі примірників. Марки із зображенням Шевченка в молодому віці виходять і в Аргентині, де їх видала Українська центральна репрезентація.

Помітною подією стало видання Українським конгресовим комітетом Америки в 1976 році в Чикаго блоків марок із видатними українцями, які творили на Американському континенті. І марка «Шевченко і Вашингтон» — просто незабутня, унікальна. Тоді ж Український музей-архів у Клівленді зробив не менш пам’ятне видання — випустив конверт із зображенням пам’ятника Шевченкові у Вашингтоні та марку з портретом поета.

І все-таки зусилля українців нагадати про свою складну історію через поштову марку не минулися марно! 1971 року український емігрант професор Станіславської гімназії Михайло Самоверський переконав правителя Парагваю — самого генерала Стресснера — видати конверт із маркою, на якій був зображений Шевченко. І державна пошта цієї країни розтиражовує цей конверт! Австрійський же уряд, прихильно ставлячись до емігрантів-українців, офіційно дозволив використовувати на конвертах два штемпелі — австрійський та український із портретом Шевченка.

Марки та конверти, з яких промовляв Шевченко, активно видавала пошта СРСР, і робила це до різних дат — річниць народження і смерті Кобзаря, возз’єднання України з Росією і т.п. Пошта незалежної України поціновує Кобзаря не менше. 1994 року на марці були зображені Шевченко та його «Кобзар», а через три роки до четвертої національної філателістичної виставки виходить марка «Шевченків край» із зображенням пам’ятника Кобзареві. На конвертах зображували не лише постать поета, а й пам’ятники йому в Рівному, Луцьку та інших містах. У 1996 році на Тернопіллі було видано конверт із композиційним зображенням «150 років з часу перебування Шевченка на Тернопільщині», кілька конвертів із пам’ятником Шевченку в Тернополі, драмтеатром ім. Шевченка, пам’ятником Шевченкові в Шумську…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі