Національна схильність до свободи

Поділитися
Велика річ — приклад. Надивившись на континентальних та заокеанських сусідів, котрі святкують дн...

Велика річ — приклад. Надивившись на континентальних та заокеанських сусідів, котрі святкують дні незалежності, єдності чи хоча б конституції (а дехто — і всі три одразу), жителі Великобританії і собі вирішили влаштувати якесь підхоже державне свято.

Оскільки конституції у них немає, а нога загарбника не ступала на їхні острови з часів норманського завоювання, про яке всі уже й забули, було вирішено започаткувати день «національної приналежності». Британський міністр фінансів Гордон Браун так і звернувся до народу: «У Великобританії потрібно встановити день, в який ми відзначатимемо, чим ми є». Сказано — зроблено, і журнал BBC History провів опитування 5002 осіб з метою встановити, яку ж подію жителі Об’єднаного Королівства вважають гідною того, щоби стати символом «Дня приналежності».

А от результат виявився цілком несподіваним як для широких кіл громадськості, так і для самих авторів опитування. З-поміж чималої кількості воєнних вікторій та поворотних історичних моментів більшість (27%) опитаних надали перевагу дню підписання Magna Charta, Великої хартії вольностей.

Magna Charta — це документ, підписаний 15 червня 1215 року королем Іоанном Безземельним. У ньому було сформульовано низку суттєвих обмежень королівської влади, які стосувалися свободи церкви, прав феодалів, купців та всіх вільних землевласників країни. Слід зазначити, що підписував король цей документ під активним впливом обуреної беззаконнями громадськості в особі баронів, єпископів та абатів англійської церкви. Всупереч популярній думці, Magna Charta не була першим документом, який обмежував королівську владу, перед нею була ще Коронаційна Хартія Генріха І Англійського. Проте саме Велика Хартія вольностей справила вирішальний вплив на розвиток парламентаризму і принципів демократичного правління навіть далеко за межами Великобританії.

Хтозна, що спонукало жителів Об’єднаного Королівства до такого вибору — чи то воєнних перемог було надто багато, і їх прихильники розпорошилися між висадкою в Нормандії, Трафальгарською битвою, капітуляцією Наполеона і завершенням Другої світової, чи то, можливо, позначилась актуальність середньовічної теми. Адже, як зазначив, коментуючи результати вибору журналіст ВВС Ден Сноу, «ідея про те, що бажання короля може бути обмеженим законом, настільки ж важлива сьогодні, як і вчора».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі