Кажуть, картини М.Реріха мають потужну відновлюючу енергетику. Під час війни їх вивішували в госпіталях для реабілітації психічних (звідси і фізичних) сил поранених. Лікували красою, приводячи в гармонійний стан знесилені організми. Сьогодні, у наш надскладний час, коли у виснажливій боротьбі за виживання людина втрачає зв’язок із своїм вищим Я, нам украй необхідна цілюща сила Краси, Мистецтва.
З 15 червня по 30 липня в Українському домі проходить виставка оригінальних робіт М.Реріха з циклу «Гімалаї», із фондів Міжнародного центру-музею ім. М.К.Реріха (м.Москва).
Картини написані художником під час його знаменитої центральноазіатської експедиції. Аби не обмежувати свободу сприйняття, автор не давав назв цим творам. Він був упевнений, що кожному вони розкриваються по-своєму, у залежності від рівня свідомості глядача.
Виставка присвячена 2000-літтю від Різдва Христового і, крім основної частини (60 оригінальних робіт), представляє репродукції картин Миколи і Святослава Реріхів, об’єднаних темою «Христос у творчості Реріхів».
«Ця тема виявилася дуже глибокою, — розповідає Володимир Козар, голова Українського реріхівського товариства. — Для нас це було несподіванкою, адже раніше всі думали, що Гімалаї є основною темою в творчості Реріха. Упродовж усього свого життя Реріхи були православними. Вони вважали за необхідне відновлення Великого Лику Христа як Учителя людства».
Представлено на виставці й експозицію, присвячену темі творчих зв’язків М.Реріха з Україною. Тут можна побачити знімки монументальних робіт художника в м.Почаєві Тернопільської області та с.Пархомівка на Київщині. До речі, на знімках чітко видно процес руйнації мозаїк. Колись, у зв’язку з запланованим приїздом Р.Горбачової, їх почали було реставрувати, але, оскільки перша леді не приїхала, роботи припинилися.
Паралельно на виставці проходить акція зі збирання підписів «Набат совісті». Про неї розповідає Володимир Козар: «288 картин М.К. і С.М.Реріхів незаконно зберігає Музей сходу в Москві, незважаючи на те, що 1990 року С.Реріх офіційно заповідав їх Міжнародному центру-музею ім. М.К.Реріха. За 10 років ми випробували всі можливі методи боротьби, і в нас лишився тільки один — збирати підписи, бити в набат совісті. Тому що совість людини — це остання інстанція. Якщо вона не розбудить, значить ми всі мовчки погоджуємося на подібне беззаконня. Для України ця акція має особливе значення, адже в колекції, що знаходиться зараз у запасниках Музею Сходу, є багато великих сюжетних робіт, присвячених Україні. Це й князі Київської Русі, й подорожі М.Реріха нашою країною. А за таких обставин Україна не може ввести їх у науковий обіг, не може показати їх своїм людям — тобто зупиняється великий пізнавально-виховний процес. А головне, порушується заповіт сім’ї Реріхів про те, що картини мають спілкуватися з народом, а не бути «музейними в’язнями». Я запрошую всіх прийти до Українського дому та поставити підпис, засвідчивши свій протест проти подібного вандалізму».
Організаторами виставки виступила міжнародна громадська організація Українське Реріхівське товариство. Вона об’єднує людей мистецтва, культури, освіти, журналістів, науково-технічну інтелігенцію, робітників, студентів. «Виконуючи заповіти родини Реріхів, своєю головною метою ставимо сприяння збереженню культури в усіх формах і проявах. Ми усвідомлюємо особливу цінність Реріхівської спадщини, яка представляє інтерес для всіх народів, і сприяємо її вивченню та популяризації», — говорить Володимир Козар.
До речі, найближчим часом Українське Реріхівське товариство організовує експедицію на Еверест, де Прапор Миру буде піднято на найвищу вершину світу. Планується, до того ж, поставити рекорд Гіннесса: людина у віці 75 років збирається піднятися на Еверест. Це — киянин Володимир Монагаров, заслужений майстер спорту. Авторитетна комісія визначила його біологічний вік у 45 років. Він у формі, щодня тренується, щороку піднімається на вершини. Звісно, йому допомагатимуть досвідчені альпіністи.
Відвідавши виставку картин М.Реріха, ви зможете дізнатися про цю експедицію докладніше, адже їй присвячено окремий стенд.
ІІ