Світова прем’єра нового фільму Кіри Муратової «Два в одному» відбудеться на Міжнародному кінофестивалі «Трайбека» у Нью-Йорку. Про це стало відомо цього тижня, коли оргкомітет МКФ «Трайбека» оголосив учасників конкурсу у категорії повнометражних художніх фільмів. На фестивалі, який триватиме з 25-го квітня по 6 травня 2007 р., буде представлено загалом 159 ігрових фільмів та 85 короткометражних. Усього на конкурс надійшло 4550 кінокартин, у тому числі 2250 художніх. Серед офіційних фіналістів конкурсу — 75 світових прем’єр, чотири міжнародні прем’єри, 32 — північноамериканські, 18 американських та 20 нью-йоркських. У програмі конкурсу представлена 41 країна.
За грошові призи на загальну суму 100 тисяч доларів змагатимуться 18 художніх і 16 документальних стрічок із 25 країн, у тому числі і з України.
«Незважаючи на свій молодий вік, фестиваль продовжує приваблювати роботи творців фільмів як із далеких країн, так і «з-за рогу вулиці», — сказала співзасновниця фестивалю Джейн Розентол. — Нинішнього року фестиваль представляє різноманітні оригінальні і, що найважливіше, хороші кінооповіді, які сприятимуть діалогові, розважатимуть і святкуватимуть кіномистецтво».
Фільм Кіри Муратової «Два в одному» змагатиметься у категорії «Світовий художній наратив» у цікавому товаристві як нових і ще незнаних, так і маститих творців фільмів. Серед її конкурентів, зокрема: «Народжений і вихований» режисера Пабло Траперо, Аргентина, «Райський садівник» режисера Кевіна Конолі, США, «Півмісяць», режисер Багмана Ґобаді, спільне виробництво Ірану, Іраку, Австрії та Франції, «Леді Четерлі» режисера Паскаля Ферана, Франція—Бельгія, «Останній», режисер Ґасана Салгаба, Ліван — Франція, «На манівцях у Пекіні» режисера Лі Ю, Китай, «Удаючи жертву» режисера Кірілла Сєрєбрєннікова, Росія, та інші, включно з роботами із Тунісу, Панами, Колумбії, Ізраїлю, Італії, Туреччини, Бразилії, Німеччини.
Ось як у комюніке оргкомітету представлено український фільм-конкурсант:
«Два в одному» (Тwo in One), режисер Кіра Муратова, автори сценарію — Євгеній Голубенко та Рената Литвинова (Україна), світова прем’єра. «Надзвичайна жорстокість» цього славетного режисера подається переднім планом, коли внаслідок смерті актора на сцені театральна драма перетворюється на реальну. Дві частини фільму «Два в одному» — «Працівники сцени» та «Жінка життя» — відзначаються психологічним багатством, що лежить під самою поверхнею банальної дійсності — якщо можна назвати банальними убивць-працівників, хтивих батьків та мстивих дочок».
За непідтвердженими даними, на світову прем’єру фільму до Нью-Йорка має прибути творчий колектив «Двох в однoму». Поки що не відомо, у якому складі буде українська делегація на «Трайбеку» і, зокрема, чи прибуде на прем’єру сама Муратова, яка не робить таємниці зі своєї неохоти до трансатлантичних подорожей. Два роки тому вона не скористалася запрошенням до Нью-Йорка від престижного Кінотовариства при Центрі Лінкольна, яке навесні 2005 року організувало двотижневу ретроспективу з нагоди 70-ліття української режисерки.
Нагороди у рамках конкурсу за найкращий художній та ігровий фільми журі «Трайбеки» присуджуватиме у таких категоріях: найкращий художній (ігровий) фільм, найкращий новий режисер художнього фільму (за перший чи другий художній фільм), найкраща акторка художнього фільму, найкращий актор художнього фільму, найкращий сценарій, найкращий новий документаліст, найкращий документальний фільм.
Серед додаткових нагород фестивалю — приз глядачів за найкращий художній фільм, за найкращий короткий художній фільм, за найкращий документальний фільм.
МКФ «Трайбека» заснували Роберт Де Ніро, Джейн Розентол та Крейґ Геткоф у 2002 році, після терактів 11 вересня у Нью-Йорку. Вони хотіли з допомогою щорічного свята фільму, музики та культури дати поштовх економічному і культурному відродженню нижнього Мангетена, який найбільше постраждав від терористів. За даними оргкомітету, за п’ять років свого існування фестиваль залучив понад 1,5 мільйона глядачів та учасників зі США і світу, а також сприяв зростанню економічної активності на 325 мільйонів доларів. За такий короткий час «Трайбека» став одним із найпрестижніших і найбільш представницьких кінофестів США. Свою назву фестиваль запозичив у однойменної дільниці в нижній частині острова Мангетен, де він розгортається. «Трайбека» — слово, що поєднує перші склади слів «трикутник» (triangle) «під» (below) «каналом» (Canal Street), тобто «трикутник під вулицею Канал».
Включення до офіційного конкурсу «Трайбека» української картини Кіри Муратової — незаперечний жест визнання, адресований як режисерові та творчому колективу фільму, так і Україні, яку він представляє перед міжнародною спільнотою.