Журналісти редакції розслідувань «Суспільного» опублікували список 151 інструктора російської армії, які готують російських військових. У ньому виявились бізнесмени, злочинці, переконані російські націоналісти та зрадники України. Деякі з них набрались досвіду у російських війнах в Афганістані, Чечні, Грузії, Молдові, Сирії, а також в Україні.
Журналісти верифікували дані отриманого списку та навіть поспілкувались з кількома його фігурантами, які підтвердили, що навчають військових.
Одним із них є уродженець Харківщини 48-річний рядовий В’ячеслав Москаленко, який вчить мобілізованих росіян працювати з протитанковими ракетними комплексами і станковими протитанковими гранатометами.
До повномасштабного вторгнення він впродовж 2014-2022 років воював у «ЧВК Донбас», а потім брав участь у штурмі Маріуполя навесні 2022 року. Попри отримання російського громадянства, від українського він чомусь не відмовився.
До «служби» на Росію, ще у 1999 році він вчинив крадіжку державного майна в особливо великих розмірах. Його засудили, але у 2001 році звільнили умовно-достроково з підпискою про невиїзд. Тоді ж Москаленко втік до Москви, а потім оселився у Воронежі, де приєднався до «казачєго войска», у лавах якого і відправився воювати на Донбас.
Інший зрадник 64-річний Микола Клочко, який народився у Бахмуті, але проживає в Алушті.
Свого часу Клочко воював в Афганістані, а в Україні на початку 2000-х відкрив бізнес прокату товарів для спорту та відпочинку.
Після окупації Криму радо отримав громадянство РФ, хоча ще в 2020 році мав рахунок в українському банку.
І хоча офіційно Клочко є російським підприємцем — займається торгівлею, ремонтними роботами і, здає приміщення в оренду, паралельно він тренує російських військових.
Ще один зрадник у списку 43-річний Димченко Денис Сергійовича. Він родом із селища Брилівки на Херсонщині, нині окуповане Росією.
З 14 років Димченко жив у Санкт-Петербурзі, де навчався у кадетському Нахімовському училищі, а потім — у Вищому військово-морському училищі імені ленінського комсомолу.
У 2013 році був студентом юридичного факультету Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського і проживав у Сімферополі.
При цьому завжди був прихильником «русского міра», а російські пропагандисти називали його «символом ополчєнія».
Після окупації Криму він став членом проросійських загонів «самооборони» і був членом «кримського козачого війська», а воювати в Україні почав ще у 2014 році. До 2022 року був добровольцем батальйону терористів «Вікінг» і керував розвідротою.
При цьому увесь цей час він зберігав українське громадянство, мав рахунки в українських банках та навіть зареєстроване в Херсонській області підприємство з вирощування винограду.
Димченко встиг навіть побувати ти російським найманцем у Лівії, а після повномасштабного вторгнення Росії в Україну продовжив воювати у складі новоствореного загону «Барс 23».
Щоправда його військова та інструкторська кар’єра закінчилась у квітні 2024 року – загинув «під час виконання бойового завдання на Донецькому напрямку».
Ще один «інструктор»— 61-річний полковник російської армії Максаков Віталій Вікторович. Він теж родом з України, з міста Саки, а до 2010 року він мав прізвище Мірошниченко.
У 2014-2015 роках він був інструктором у так званих «апалчєнцов ДНР», а зараз навчає мобілізованих росіян спеціальній підготовці і тактиці. Відомо, що він воював у Афганістані, Придністров'ї та в Україні. Зокрема, у 2014 році захоплював Крим.
Один із його синів – російський десантник та, ймовірно, теж воює в Україні.
68-річний полковник у відставці Малолєтко Анатолій Владіміровіч також народився в Україні, у селі Павлиші Кіровоградської області, де в нього досі проживає рідня.
Служив у радянських військах у Німеччині, воював в Афганістані, потім служив у російській армії.
Після окупації Криму тодішній інженер «Газпрому» отримав пропозицію стати першим окупаційним військкомом на півострові. Зокрема у 2015 році організовував призов кримчан до армії РФ. У 2017 році його з посади звільнили, але він залишився в Криму та тренує російських військових.
Загалом із списком російських інструкторів можна ознайомитись тут.