Журналістам видання The Kyiv Independent вдалося встановити особи двох російських солдатів, які у березні 2022 року були причетними до зґвалтувань під час окупації Київської та Херсонської областей. У фільмі He Come Back дві постраждалі жінки розповіли, через що їм довелося пройти під час окупації та як вони зараз домагаються справедливості.
Так, у фільмі йде мова про Ніколая Сєнєнка та Надбіта Дабаєва. Перший був військовим 109 мотострілецького полку, сформованого на території, підконтрольній незаконному збройному угрупованню, яке окупанти називають «ДНР». Сєнєнко був одним з окупантів, які захопили село Краснівка Херсонської області. Другий же – Дабаєв – єфрейтор 8 роти 37 окремої мотострілецької бригади збройних сил РФ. Він став одним із окупантів, які захопили село Гавронщина на Київщині.
Журналісти встановили, що обидва окупанти залишилися безкарними за свої злочини під час окупації українських населених пунктів.
При цьому Дабаєв вчинив і низку інших злочинів. Зокрема, він викрадав авто, погрожував розстрілом та вбивством цивільному чоловіку. За це влітку 2022 року українські правоохоронці заочно оголосили йому підозру.
На питання журналістів щодо причетності до зґвалтувань та інших злочинів, вчинених в Україні, Дабаєв відповідати відмовився. У соцмережах російського окупанта досі з’являються свіжі фото, де він у військовій формі та зі зброєю.
Журналісти видання також поспілкувалися із бойовими товаришами другого ідентифікованого окупанта – Сєнєнка. За словами росіян, зараз той перебуває в окупованій Горлівці Донецької області.
При цьому розслідувачі встановили імена керівників Сєнєнка та Дабаєва. Зокрема, 37 бригадою керував полковник Юрій Мєдвєдєв. При цьому під час окупації Київської області не лише Дабаєв вчиняв жорстокі воєнні злочини, а й інші військові бригади.
Українські правоохоронці оголосили вказаним росіянам підозри за вбивства, зґвалтування, катування та погрози розстрілами цивільних. Натомість в РФ Мєдвєдєв отримав одну з найвищих нагород – орден мужності.
Що стосується 109 полку, то він міг підпорядковуватись 11 десантно-штурмовій бригаді РФ. Очолював ДШБ Дєніс Шишов. Останній був причетний до окупації Херсонщини. Має нагороду «героя Росії».
Нагадаємо, станом на зиму минулого року правоохоронці змогли встановити особи 91 військового РФ, що скоїли воєнні злочини в Бучі на Київщині. Загалом за період окупації Бучанського району російські солдати скоїли понад 9 тисяч воєнних злочинів та вбито 1 700 цивільних осіб, із них близько 700 – саме в Бучі.
Що таке воєнні злочини, чому їх складно розслідувати та навіщо Україна просуває ідею створення Спеціального трибуналу, читайте в матеріалі аналітика Громадянської мережі ОПОРА Анатолія Бондарчука «ОКУПОВАНІ. Як Україна розслідує воєнні злочини».