Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що мобілізація всієї дипломатичної служби спрямована на досягнення справедливого миру й закінчення війни цього року, як і ставить завдання український президент Володимир Зеленський. Про це Сибіга сказав на форумі “Україна. Рік 2025” у неділю, 23 лютого, напередодні річниці повномасштабного російського вторгнення.
“Живемо фундаментальною метою - досягнення справедливого, всеосяжного миру для України. І ми переконані, що цього року, на третьому році брутальної російської агресії, ми справді маємо шанс. Шанс у цей складний, турбулентний період”, - зазначив він, закликавши “не піддаватися емоціям” та висловивши переконання про шанс на завершення війни цьогоріч.
За словами глави МЗС, протягом усіх трьох років повномасштабного російського вторгнення дипломатична служба була невід'ємною частиною зміцнення стійкості й обороноздатності України.
“І зараз ми багатьом партнерам кажемо, що нам сьогодні дійсно час пристебнути дипломатичні паски безпеки. Ми не повинні піддаватись емоціям. Я чітко можу сказати про нашу максимальну мобілізацію. Мобілізація всієї дипломатичної служби спрямована на досягнення справедливого миру й закінчення цієї війни цього року, як ставить завдання президент України”, - зазначив Сибіга.
Ще глава МЗС України розповів, що найближча зустріч з партнерами відбудеться на Генасамблеї ООН до третьої річниці повномасштабної війни РФ.
“Важливо, щоб країни-однодумці чітко висловлювали свою позицію, оскільки такі кроки завжди наближають мир”, - сказав він.
Контакти з США
Крім того, Сибіга підкреслив важливість співпраці з США для досягнення справедливого миру.
“Безумовно, працюємо над нарощуванням контактів з американською стороною, на рівні глави держави. Це теж той пріоритет, тому що ми потребуємо США, ми потребуємо активної ролі США для справедливого завершення війни. Ми потребуємо подальшого тиску на РФ, збільшення ціни російської агресії”, - пояснив він.
Також, за словами Сибіги, Україна працює з партнерами над чіткими інструментами санкцій проти РФ та щодо питання заморожених російських активів.
Ще він наголосив на важливості “посилення України в усіх її проявах”
“Тому що, щоб виходити на майбутні перемовини, Україна має бути в максимально сильній позиції. І це теж наше основне завдання – зміцнювати нас на міжнародній арені”. - заявив міністр, додавши, що безпека України, Європи і США — неподільні.
Раніше Зеленський казав про те, що є всі можливості для завершення війни у 2025 році. Своєю чергою президент США Дональд Трамп також хоче якнайшвидшого завершення війни РФ проти України. Нещодавно після телефонної розмови Трампа з російським диктатором Владіміром Путіним, США домовилися з Москвою про початок прямих переговорів. Київ, який значною мірою покладається на американську військову та фінансову підтримку у боротьбі з вторгненням РФ, не брав участі у початкових американо-російських перемовинах. Європейські сусіди України, на безпеку яких може безпосередньо вплинути будь-яка домовленість США з Росією, також "були виключені" з переговорів між Вашингтоном і Москвою.
Водночас відносини Києва з адміністрацією Трампа напружені на тлі суперечки американського лідера з Зеленським. Як заяви Зеленського і Трампа можуть вплинути на стратегічні інтереси України та чому емоції не мають переважати в дипломатії, особливо на високому рівні? У статті “Як Зеленському помиритися з Трампом. Три важливих моменти” Костянтин Єлісєєв проаналізував останні інциденти між Зеленським і Трампом і пояснив, чому нині важливо уникнути помилок у зовнішній політиці й відновити довіру між Києвом і Вашингтоном.