Президент України Володимир Зеленський 29 грудня анонсував створення інституції військового омбудсмана, яка займатиметься захистом прав військовослужбовців та членів їхніх сімей. Це рішення обумовлене нагальною потребою в ефективній системній роботі на підтримку воїнів та їхніх рідних.
Зеленський повідомив, що вже обрав кандидатуру на цю посаду. Ім’я кандидата буде оприлюднено після публікації відповідного указу.
Омбудсмен матиме завдання не лише захищати права військових, але й реально впливати на ситуацію, вирішувати нагальні проблеми воїнів та їхніх сімей.
Разом із омбудсменом буде розроблено законопроєкт, який визначить його повноваження, ресурси та основи діяльності. У розробці проєкту беруть участь Міноборони, військове командування, правозахисна спільнота та представники громадянського суспільства.
Президент звернувся до Верховної Ради України та уряду із проханням підтримати цю ініціативу, щоб забезпечити швидкий старт роботи омбудсмена.
Зеленський відзначив роботу Міноборони над застосунком "Армія+", який допомагає вирішувати проблемні питання військовослужбовців. Зокрема:Спрощено процедуру переведення військових між частинами – понад 5 тисяч позитивних рішень уже реалізовано.
Застосунок працює не лише для Збройних Сил України, але й для Національної гвардії, і незабаром охопить Державну прикордонну службу.
Як повідомлялося, до офісу омбудсмана надійшло 4 тисячі заяв від вйськових про ті чи інші порушення їх прав. Питання про створення інституту військового омбудсмана постало після оприлюднення скандальних деталей про знущання з військових у 211 бригаді ЗСУ.