Війська РФ продемонстрували здатність адаптуватися до бойових дій в Україні та, ймовірно, планують використати засвоєні уроки при підготовці до потенційної довгострокової конфронтації з НАТО. Про це йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики вважають, що російські війська вирішили багато тактичних та оперативних завдань в Україні завдяки тому, що змогли задіяти більшу кількість техніки та живої сили, ніж українські військові. Це проявляється в тому, що росіяни застосовують так звані «м’ясні» операції, які потребують великої кількості живої сили.
«Однак помітні російські адаптації через масовість – не єдині адаптації, які війська РФ здійснили в Україні. Оскільки російські військові продемонстрували нерівномірну схильність до оперативних, тактичних і технологічних інновацій та навчання», – додали в ISW.
Там зазначили, що оборонні зусилля Росії проти українського контрнаступу влітку 2023 року на заході Запорізької області були відносно успішними значною мірою завдяки здатності 58-ї загальновійськової армії підготуватися і провести доктринально обґрунтовану «еластичну оборону». Раніше така оборона росіянам в Україні не вдавалася. Ці російські оборонні заходи, як зазначили аналітики, також успішно використовували технологічні адаптації з системами РЕБ і безпілотниками, а 58-а ЗВА, схоже, створила певною мірою ефективний розвідувально-вогневий комплекс для відбиття українських механізованих наступальних атак.
«Залишається незрозумілим, якою мірою російські військові засвоїли та поширили ці адаптації серед різних угруповань російських військ в Україні, але вони намагаються адаптуватися до тактичних і оперативних викликів бойових дій в широкому масштабі. Наступальні операції росіян свідчать про те, що командування РФ, можливо, зробило висновки з помилок, допущених при плануванні попередніх оперативних кампаній, і окупанти застосовують окремі адаптації на тактичному рівні на певних ділянках фронту. Тактичні невдачі по всій території України свідчать про те, що російське військове командування докладає найбільших зусиль для засвоєння і поширення адаптацій на тактичному рівні», – зазначили в ISW.
За оцінками ISW, поточне відтворення Ленінградського і Московського військових округів і зусилля зі створення щонайменше десятка нових з'єднань, ймовірно, є підготовкою до можливої майбутньої широкомасштабної війни зі звичайними озброєннями проти НАТО. Російські збройні сили також, ймовірно, намагатимуться забезпечити широкомасштабну адаптацію від нинішньої війни в Україні до сил, які, за їхніми уявленнями, потенційно можуть вести війну проти країн НАТО. При цьому країни Альянсу не мають подібного нещодавнього досвіду, який могли б використати.
Раніше керівники зовнішньої та військової розвідки Естонії заявили, що через два роки після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Кремль реструктуризує і розширює збройні сили країни в очікуванні конфлікту з НАТО протягом наступних 10 років.
Водночас командувач армією Великої Британії Ентоні Радакін вважає, що Росія не загрожує його країні, адже вона виявилася менше ефективною, ніж очікували союзники. Втім, вона небезпечна, бо застосовує агресію як всередині своєї держави, так і за кордоном.