В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із надання домедичної допомоги в тактичних умовах Володимир Романчук в ексклюзивному коментарі для ZN.UA пояснив, що загрожує за ігнорування повістки.
Він нагадав, що відповідно до ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію», громадяни зобов’язані з'являтися за викликом до ТЦК для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Таким викликом є вручення повістки, з відповідними реквізитами, які передбачені додатком 11 до Постанови КМУ від 30.12.2022 р. «Про порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
Оскільки повістки використовуються як для виклику і визначення призначення громадян на особливий період так і для взяття або зняття з військового обліку, відповідальність за ігнорування повістки варіюється в залежності від виду врученої повістки:
- повістки для уточнення облікових даних. Громадянин повинен з’явитися до ТЦК та СП, щоб актуалізувати персональні дані, зокрема щодо місцеперебування, стану здоров’я, складу сім’ї, місця роботи чи навчання тощо;
- повістки для проходження медкомісії. Особа має пройти медичне обстеження ВЛК (військово-лікарською комісією), після якої отримати висновок щодо придатності до військової служби;
- повістки про призов на військову службу в ЗСУ. Тут вже мова йде про проходження строкової служби, яка відсутня під час воєнного стану та скоріш за все буде ліквідована новим «мобілізаційним» законом;
- повістки про прибуття на призовний пункт. Таку повістку вручають після проходження медичної комісії придатному до служби військовозобов’язаному. Її ще називають «мобілізаційним розпорядженням», «бойовою повісткою», «повісткою на відправку» тощо.
Якщо особа у зазначений у повістці час не з’явилася до ТЦК та СП, це вважається порушенням правил мобілізації.
За це передбачено такі санкції:
- адміністративна відповідальність настає за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо йдеться про повістку для уточнення облікових даних або проходження медкомісії;
- кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років може настати за статтею 336 Кримінального кодексу України, якщо особі вручено «бойову» повістку і вона не з’явилася до місця збору.
«За неприбуття на військові збори передбачена кримінальна відповідальність, описана в ст. 337 Кримінального кодексу України, де йдеться про ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців. Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, – особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу або виправних робіт на строк до одного року», - підсумував він.
Нагадаємо, чи можуть зараз призвати особу з інвалідністю III групи. Деякі чоловіки мають право на відстрочку від призову навіть під час війни.