Воєнний стан: чи треба мобілізованому закривати ФОП

Поділитися
Воєнний стан: чи треба мобілізованому закривати ФОП © Генеральний штаб ЗСУ
В Україні триває мобілізація чоловіків призовного віку.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні була оголошена загальна мобілізація. В цей час чоловіки віком від 18 до 60 років можуть вступити до лав ЗСУ. Серед тих, кого можуть мобілізувати є і ФОП.

Адвокат Андрій Межрицький розповів, чи треба чоловіку, якого призвали до армії, обов’язково закривати ФОП.

Він зазначив, відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб -підприємців. У разі непровадження ними підприємницької діяльності у період проведення мобілізації нарахування податків і зборів таким фізичним особам - підприємцям не здійснюється.

Тобто, в законі міститься пряма норма яка регулює положення фізичної особи-підприємця, що була мобілізована на військову службу. Закон не забороняє мобілізованому мати статус фізичної особи-підприємця, навпаки визначає, що мобілізація не є підставою для припинення підприємницької діяльності.

З іншого боку існують положення антикорупційного закону «Про запобігання корупції». Зокрема п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 цього закону визначає коло осіб на яких поширюється його дія. До таких осіб, зокрема віднесено військові посадові особи ЗСУ. Це означає, що обмеження щодо суміщення та сумісництва (у тому числі заборона на зайняття іншою оплачуваною діяльністю, в тому числі й підприємницькою) поширюється на військових посадових осіб Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовими посадовими особами є військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством.

За словами адвоката, на жаль законодавство не містить чіткого визначення які обов’язки вважаються організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими.

Національна агенція запобігання корупції з цього приводу надала наступні роз’яснення

  • адміністративно-господарські функції (обов’язки) — це обов’язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їхніх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо;
  • організаційно-розпорядчі функції (обов’язки) — це обов’язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Тому можна зробити висновок, що сумісна діяльність вважатиметься порушенням, якщо особа займає військову посаду ЗСУ (наприклад командира роти чи заступника командира роти). Сумісна діяльність не буде порушенням та дозволяє отримувати доходи, якщо військовослужбовець не є військовою посадовою особою.

На жаль, чинне законодавство не встановлює виключний перелік військових посад (або відповідні їх критерії), що дозволяють займатись підприємницькою діяльністю. Це у свою чергу може привести до зловживання контролюючими органами та вибіркового притягнення до адміністративної відповідальності.

У випадку, якщо особа є військовою посадовою особою, зайняття нею іншою оплачуваною діяльністю у вільний від несення військової служби час порушуватиме передбачене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону «Про запобігання корупції» обмеження та матиме наслідком адміністративну відповідальність за ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення яка тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом.

З іншого боку, процедура припинення та реєстрації підприємницької діяльності з юридичної та технічної сторони на сьогодні є дуже простим процесом. Як для припинення так і для реєстрації фізичної особи-підприємця потрібно мати Електронний цифровий підпис (оформлюється онлайн, якщо особа є клієнтом «Приватбанку» або «Ощадбанку»), реєстрації на Порталі «Дія» та декілька кліків.

Юрист нагадав, що припинити та зареєструвати підприємницьку діяльність можливо за один день, ніяких часових або інших юридичних обмежень немає.

«Умовно кажучи, сьогодні ви можете подати заяву про припинення підприємницької діяльності, а через три дні заяву про реєстрацію фізичною особою-підприємцем і ваш статус знову відновиться. Єдиний негативний момент – це неможливість обрати спрощену систему оподаткування протягом року в якому відбулось припинення підприємницької діяльності. Сплачувати єдиний податок можна буде лише з 1 січня наступного року», – пояснив він.

Якщо особа не впевнена, що її посада не відноситься до кола посад військовослужбовців ЗСУ на яких поширюються обмеження щодо суміщення та сумісництва відповідно до антикорупційного законодавства, то з метою уникнення будь-яких ризиків, адвокат радить припинити діяльність ФОП  та в будь-який момент її відновити.

Останнім часом в країні відбулися певні зміни, які можуть вплинути на мобілізацію у жовтні. Нагадаємо, як вона буде проходити з 1 жовтня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі