Через повномасштабне вторгнення Росії в Україні триває загальна мобілізація, під час якої чоловіки віком від 18 до 60 років отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ.
Юристи «Право на захист» пояснили, чи законно вручати повістки військовозобов’язаним через родичів.
Вони нагадали, що повістка – це документ, який видається на ім’я конкретної особи та визначає її обов’язок з’явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у визначений час.
Документ обов’язково має містити номер повістки, найменування посади керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його підпис, ініціали й мокру печатку. Також, має бути зазначена дата вручення, адреса військкомату та час, в який потрібно прибути.
Вони наголосили, що наразі жодною нормою чинного законодавства, а також підзаконними нормативними правовими актами не встановлено можливості вручати повістку військовозобов'язаному через його родичів.
Тому що у випадку, якщо особа відмовляється отримати повістку, то представник центру комплектування у присутності свідків може скласти акт відмови від отримання повістки. У випадку, якщо такий акт не склали, а особа не підписала повістку, вона не зобов’язана з’являтись до військкомату. А отже, у випадку вручення повістки родичам:
- по-перше, буде неможливо притягнути військовозобов’язаного до відповідальності за неявку у військкомат, оскільки встановити чи дійсно повістка була передана йому буде неможливо;
- по-друге, відсутній механізм притягнення до відповідальності родичів військовозобов’язаного, у випадку їх відмови отримати повістку, оскільки законодавство не наділяє обов’язком громадян у разі отримання повістки за іншу особу сповістити такого військовозобов'язаного про виклик до ТЦК СП.
Постанова КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовʼязаних та резервістів» містить затверджену форму повістки, яка передбачає обовʼязкове проставлення підпису особою, якій вручається така повістка.
Отже, військовозобов`язаний повинен особисто отримати повістку, мобілізаційне розпорядження і поставити підпис про її отримання, що цілком узгоджується із судовою практикою (постанова ККС ВС від 14.12.2021 у справі №761/8429/16-к, постанова ВС від 28.01.2020 по справі № 759/5435/16-к).
Повістку не можуть вручити у форматі повідомлення на месенджери (Viber, Telegram тощо) або SMS, чи дзвінком на телефон. Такі дії не передбачені законодавством і не мають юридичних наслідків.
Прийнята Кабінетом Міністрів України 07 квітня 2023 року Постанова № 318, внесла зміни до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до яких територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки було дозволено вручати військовозобовʼязаним повістки незалежно від місця військового обліку. Однак ця постанова не вирішує питання вручення повісток родичам.
В цей час військкомат крім повістки може вручити ще й оповіщення. Нагадаємо, чим відрізняються повістка та оповіщення.