Загальна мобілізація: чи можуть військові перевіряти документи у громадських місцях

Поділитися
Загальна мобілізація: чи можуть військові перевіряти документи у громадських місцях © Генеральний штаб ЗСУ
Зараз це питання хвилює багатьох.

Через війну, яку розпочала Росія проти України, в країні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан. Адвокат Ростислав Кравець у коментарі ТСН.ua пояснив, чи можуть військовослужбовці перевіряти документи військовозобов'язаних на вулиці чи у громадських місцях.

Він підкреслив, що представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) неуповноважені на перевірку документів та перевірку безпосередньо осіб. Це можуть робити тільки представники Національної поліції. Поліцейські можуть перевірити документи і винятково далі вже представники ТЦК можуть попросити, щоб особа з'явилася для уточнення даних чи проходження медичного огляду.

Як діяти, коли військовий просить показати документи на вулиці

Адвокат радить, якщо військовослужбовець просить перевірити документи на вулиці або в іншому громадському місці, не потрібно сперечатися з ним. Потрібно просто подякувати за таку увагу і йти далі. Затримувати він не має права.

Співробітнику поліції можна надати документи, якщо він представиться та повідомить про причини перевірки. У такому разі військовозобов’язаному можуть виписати повістку.

Адвокат нагадав, що військових зобов'язали носити нагрудні камери. Військовозобов'язаний під час спілкування з військовим може поцікавитися, чи ввімкнена вона, щоб надалі мати докази. Він також може самостійно фільмувати на телефон те, що відбувається.

У якому випадку можна відмовитися від отримання повістки

Якщо після перевірки документів поліцейськими представник ТЦК хоче виписати повістку, особа може повідомити, де перебуває на обліку. Якщо це представник іншого центру комплектування, він не має права запросити військовозобов’язаного кудись.

«У разі, якщо інший ЦК хоче запросити вас кудись, то сказати "вибачайте, я перебуваю на обліку в іншому ЦК, я не зможу виконати вашу незаконну вимогу". Тому що ніхто не може бути примушений виконувати явно злочинний наказ. І за це ніхто не несе відповідальності відповідно до норм Конституції», - підсумував Ростислав Кравець.

Якщо ТЦК, у якому особа перебуває на обліку, просить з'явитися, то необхідно приїхати в час, який зазначений у повістці, для проходження медичного огляду або уточнення даних.

За неявку за повісткою в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Нагадаємо, яке покарання передбачене за ігнорування мобілізаційного розпорядження.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі