30 травня Верховна Рада України проголосувала за зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років. 304 народні депутати проголосували за законопроєкт №9281.
Юрист Ростислав Кравець в коментарі «Факти ICTV» пояснив, чи можуть мобілізувати чоловіка до 25 років, якщо він не служив в армії.
За словами адвоката, українців до 25 років, які не служили в армії та мають статус призовника, можуть мобілізувати лише за їхньою згодою.
«Тобто мобілізовувати чоловіків до 25 років, які не проходили службу, заборонено. Зробити це можна лише за їхньою згодою. Проте, якщо чоловік має статус військовозобов’язаного, то мобілізувати його до 25 років цілком мають право», – пояснив він.
За його словами, що поняття «призовник» та «військовозобов`язаний» часто плутають, вважаючи їх одним і тим самим. Проте це не зовсім так.
Призовники — особи, приписані до призовних дільниць. Вони підлягають призову на строкову службу або ще не проходили її. А військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
«Для цих двох категорій навіть існують різні військові обліки. Тобто окремий облік для призовників та окремий для військовозобов’язаних. Облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників) або військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (для військовозобов’язаних)», – пояснив юрист.
Відповідно, якщо чоловік до 25 років не служив армії, ніхто мобілізувати його на військову службу не зможе. А от чоловіків віком від 25 до 60 років можуть мобілізувати навіть без досвіду проходження військової служби.
Нагадаємо, чи можуть мобілізувати чоловіка, якщо його дані не внесені до електронного реєстру. Роз'яснення дали у Міноборони.