Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну в країні оголошена загальна мобілізація під час якої всі чоловіки призовного віку отримують повістки.
Юрист Богдан Черніков пояснив, чи має право на відстрочку від служби матір або батько неповнолітньої дитини.
Він нагадав, що положенням абзацу 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації жінкою та чоловіком, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Тобто, йде мова про ситуацію, при якій один із подружжя вже проходить військову службу (це можуть бути як чоловік, так і дружина) та у такого подружжя є неповнолітня дитина.
Таким видом військової служби, яку має проходити один із подружжя, щоб інший міг скористатися правом на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до положень частини шостої статті другої Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» є:
- строкова військова служба;
- військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;
- військова служба за контрактом осіб рядового складу;
- військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
- військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів;
- військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
- військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
- військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Окрім того, обов’язковим також є наявність у такого подружжя однієї і більше неповнолітньої дитини, тобто дитини, якій ще не виповнилося 18 років.
Щоб скористатися даним правом на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов’язаний стоїть на обліку, з відповідною заявою та надати підтверджуючі документи.
Такими документами є:
- свідоцтво про реєстрацію шлюбу з військовозобов’язаним, який вже проходить військову службу;
- документи, що підтверджують що військовозобов’язаний дійсно проходить військову службу на момент звернення із заявою про отримання відстрочки;
- свідоцтво про народження неповнолітньої дитини.
Даним правом можуть скористатися не лише військовозобов’язані чоловіки, а й військовозобов’язані жінки, які, наприклад, ще раніше були звільнені з військової служби та знаходяться в запасі.
Підтвердженням того, що військовозобов’язаний отримав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізацію мають бути відповідна відмітка у військово-обліковому документі та довідка про надання такої відстрочки.
Військовозобов’язані, які не мають право на відстрочку та визнані придатними до військової служби, можуть поповнити лави ЗСУ. Нагадаємо, що треба взяти з собою на фронт.