З перших днів війни, яку розпочала Росія, на захист нашої країни стало багато сміливих захисників і захисниці. Бувають випадки, коли військовослужбовці не можуть далі продовжувати службу через стан здоров’я або сімейні обставини.
Юрист Михайло Лобунько пояснив, чи може бути догляд за дружиною, дитиною, одним з батьків, тещею чи тестем з інвалідністю підставою для звільнення від військової служби.
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначає, що військовий має право на звільнення по догляду за інвалідом, коли:
- його дружина має інвалідність;
- його дитина має інвалідність;
- хтось з його батьків або тесть чи теща має інвалідність (одначе у цьому випадку йдеться лише про І та ІІ групу).
Водночас, сам по собі факт інвалідності у когось із згаданих осіб ще не є підставою для того, аби військовослужбовець був демобілізований. Мова йде саме про догляд. Тому, приміром, якщо у військовослужбовця є дитина з інвалідністю, яка за рішенням суду проживає з його колишньою дружиною, це не буде підставою для звільнення. Ідентично – коли батьки або тесть чи теща з інвалідністю мешкають окремо. Передумовою для здійснення догляду є безпосередньо спільне проживання.
Іноді у військових виникає запитання стосовно того, чи є якісь додаткові обставини, необхідні для звільнення по догляду за особою з інвалідністю (приміром, оформлення опіки або відсутність інших родичів, які б могли здійснювати такий догляд).
Згадані обставини не мають значення. Для того, аби домогтися демобілізації за згаданою підставою, потрібна лише наявність групи інвалідності в однієї зі згаданих осіб та спільне проживання, яке забезпечує здійснення догляду.
Окрім рапорту на звільнення у зв’язку з доглядом за інвалідом, потрібно зібрати пакет документів, який засвідчуватиме цю підставу.
До них належать:
- паспорт та ідентифікаційний код військового, а також ці самі документи особи з інвалідністю (коли йдеться про дитину, то це свідоцтво про народження);
- документ на підтвердження родинного зв’язку з такою особою;
- документ, котрий підтверджує інвалідність особи, за якою військовий доглядатимете;
- документи, у яких зафіксовано факт спільного проживання.
Щодо документів, які засвідчують інвалідність, то це може бути пенсійне посвідчення, посвідчення особи з інвалідністю, документ щодо огляду МСЕК, на якому був встановлений даний факт. Можна додати одразу декілька документів. Коли разом з рапортом подаються копії документів, вони мають бути нотаріально завіреними.
В Україні у 2023 році зарплати військовослужбовців зробили більш диференційованими. Їх розмір напряму залежить від участі у бойових діях та виконання бойових завдань. Нагадаємо, який розмір грошового забезпечення мають українські захисники.