Неспровокована війна Росії проти України, яка почалася ще у 2014 році, а в 2022 переросла у широкомасштабну, призвела до великої кількості трагічних наслідків і виникнення низки глобальних проблем, одна з яких — заміновані росіянами українські території. Заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий у статті «Розмінування. Наскільки масштабна проблема і як її вирішувати?» розповів про масштаби цієї проблеми.
«На жаль, маємо констатувати, що майже щодня наші цивільні підриваються на вибухонебезпечних предметах, зазнають тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, і, що найгірше, відсоток летальних випадків є надто високим. Особливо вразливими є діти. Їхні допитливість і бажання пізнавати все нове можуть призвести до незворотних і трагічних наслідків», – пише Драп’ятий.
За даними Мінреінтеграції, з початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого минулого року, від мін загинула 251 людина, ще 529 – дістали поранення різної тяжкості. За словами Драп’ятого, відповідні служби щодня отримують повідомлення про вибухонебезпечні предмети чи підриви на них мирних жителів.
Заступник глави МВС додав, що потенційно вибухонебезпечними предметами забруднено близько 174 тис. кв. км., у тому числі 14 тис. кв. км акваторій річок, водойм і водосховищ України, прибережних акваторій Азовського та Чорного морів. Тобто вибуховими предметами забруднено 30% території України.
«Із часів Другої світової війни така ситуація — безпрецедентно масштабний і складний виклик для всього сектору безпеки та оборони України і міжнародної спільноти. На жаль, війна ще не закінчилася, і ці страшні цифри тільки зростатимуть», – додав автор.
Державна служба з надзвичайних ситуацій Україна запустила інтерактивну карту замінованих територій. На карті вказані місця, де сапери вже виявили або припускають наявність вибухонебезпечних предметів. Локації відмічені різними кольорами (жовтим і червоним) залежно від ступеня загрози, похибка становить близько 30 метрів.