Через війну, яку розпочала Росія, в Україні оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію. В цей час виїзд чоловіків за кордон обмежено.
Юристка Оксана Рябчук пояснила, чи може виїхати з країни чоловік, який здійснює постійний догляд за родичем. Вона зазначила, що здійснення постійного догляду за рідними людьми, які за станом здоров’я цього потребують є невід’ємною складовою забезпечення їхнього благополуччя. Така необхідність виникає у осіб похилого віку, у зв’язку з тяжкими хворобами, через які ускладнюється можливість самостійного пересування та самообслуговування, вирішення побутових питань, а також — у осіб з інвалідністю.
За її словами, на даний час існує можливість супроводу осіб, які потребують постійного нагляду за межі України на оздоровлення — це питання урегульоване постановою Кабінету міністрів України № 1044 від 10 вересня 2022 року, якою внесено певні зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України.
Даною постановою передбачено наступне:
- супровід дружини, чоловіка з інвалідністю або батьків з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи. У разі не вимагається оформлення постійного догляду через орган соціального захисту населення, але має бути відповідний перелік документів (довідка та інші документи, що підтверджують наявність інвалідності, родинних зв’язків між особами, докази спільного місця прописки та проживання);
- перетин кордону у супроводі інших родичів, які здійснюють догляд, можливий за наявності спеціального документу, який це закріплює — Акту встановлення факту здійснення догляду, або довідки про нарахування грошової компенсації від держави по догляду за особою.
Для отримання вищевказаного Акту потрібно подати заяву до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Після цього місцеві виконавчі органи впродовж п’яти днів розглядають заяву. Наступним етапом є проходження комісії по місцю проживання, у результаті чого видається Акт встановлення факту здійснення догляду, складений у довільній формі.
При підготовці до даної процедури мають бути:
- документи, що посвідчують особу доглядача і родича, який потребує догляду;
- медичні показання для оформлення догляду над особою;
- підтвердження родинних зв’язків та спільного проживання.
Також, важливо правильно скласти заяву з посиланням на норми чинного законодавства України, що закріплюють право на отримання відповідного документу. У разі, якщо доглядач має намір оформити виплати, потрібно надати відомості про доходи всіх членів родини, що проживають разом, а також дані трудової книжки та інформацію щодо перебування на обліку у центрі зайнятості.
Нагадаємо, чи можуть призвати осіб з інвалідністю. У майбутньому можуть внести зміни в законодавство.