Вищі чиновники Кремля тиснули на Путіна, щоб той "приборкав" Прігожина – WSJ

Поділитися
Вищі чиновники Кремля тиснули на Путіна, щоб той © ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ
Саме з цим може бути пов'язане припинення вербування в'язнів для ПВК "Вагнер" і нестача боєприпасів у найманців.

Найбільш високопоставлені люди з оточення президента РФ Владіміра Путіна тиснули на нього з метою "приборкання" засновника приватної військової компанії "Вагнер" Євгєнія Прігожина, пише The Wall Street Journal із посиланням на людей, близьких до Кремля.

Саме з цим співрозмовники пов’язують заяву Прігожина про припинення вербування в’язнів для війни проти України та його публічні скарги щодо обмеження поставок боєприпасів і зброї найманцям з боку російського Міністерства оборони.

У виданні зазначили, що напруженість між Кремлем і Прігожиним посилювалася протягом багатьох років разом зі зростанням "Групи Вагнера".

Коли найманці ПВК воювали в Сирії на стороні президента Башара Асада, їхня координація з Міноборони РФ спочатку була гладкою. Однак, у 2018 році російська регулярна армія не змогла забезпечити "вагнерівців" повітряним прикриттям під час спроби захопити нафтогазовий об’єкт. Тоді американські військові та їхні місцеві сирійські союзники вбили 200 бойовиків Прігожина.

Колишній командир "Вагнера" в Сирії Марат Габідуллін сказав: "Уся війна в Сирії велася зусиллями найманців, а російські військові приписали собі чужі бойові дії".

Під час розширення в Африці ПВК працювала все більш незалежно від Москви, самостійно укладаючи контракти з місцевими лідерами. На думку одного з американських чиновників, тоді Прігожин перетворився "сильну людину, що здатна протистояти представникам фактичного російського уряду, Міністерства оборони та істеблішменту безпеки".

У 2022 році Путін дозволив "Групі Вагнера" взяти участь у вторгненні Росії на територію України та почати вербувати засуджених на війну. Представникам ПВК постачали озброєння.

Тим не менш, Прігожин став різко критикувати главу російського Генштабу генерала Валєрія Гєрасімова, міністра оборони Сєргєя Шойгу та інших вищих генералів за поразки на полі бою. Це схвилювало московську еліту, як відео публічної страти кувалдою колишнього найманця, розповіли наближені до Кремля.

"Люди здебільшого ігнорували його, коли це були Сирія та Африка, але з Україною це почало обурювати всіх – а особливо після страти кувалдою. Люди в системі вважають, що держава має зберігати монополію на покарання", – сказав один з таких людей.

Колишній офіцер російської армії Глєб Ірісов також розповів про втрату Прігожиним союзників у Міноборони, таких як заступник начальника Генштабу генерал-полковник Алєксєй Кім.

За словами близької до адміністрації Путіна особи, на початку 2023 року Кремль заборонив засновнику “Вагнера” вербувати засуджених, а поповнювати втрати за рахунок в’язниць стало Міністерство оборони. Тоді ж Прігожин став публічно скаржитися на військове керівництво, зокрема Гєрасімова та Шойгу, за відмову від виконання запитів на забезпечення найманців достатньою кількістю артилерійських снарядів.

При цьому аналітики вказують, що нестачу боєприпасів відчувають і регулярні війська РФ на фронті, однак Прігожин звинуватив саме Міноборони.

У четвер він заявив у своєму Telegram, що ситуація зі снарядами не покращилася, а телефонні лінії зв’язку з урядовими установами були відключені. За даними співрозмовників WSJ, доступ глави "вагнерівців" до уряду заблокували, щоб зупинити скарги. Його єдиний спосіб комунікації зараз – це медіа.

Таким чином, на думку людей, знайомих із мисленням Кремля, Путін погодився стримати Прігожина після тиску з боку свого оточення.

"Вони вирішили, що Прігожин становить надто велику загрозу, і було вирішено, що настав час притиснути Вагнер", – сказав колишній агент російської розвідки, пов’язаний з Кремлем.

До того ж, пропагандистським ЗМІ наказали зменшити кількість згадок про приватну військову компанію "Вагнер" та її засновника. Сам Прігожин поскаржився, що його не запросили на виступ Путіна з нагоди першої річниці повномасштабної війни проти України.

Водночас, за даними близьких до Кремля людей, попри спротив більшості високопоставлених чиновників Кремля, на стороні Прігожина досі Юрій Ковальчук – близький друг і радник російського президента.

У The Wall Street Journal також зазначили, що захоплення міста Бахмута Донецької області найманцями показало б провал регулярної армії РФ на Донбасі. Але якщо Прігожин і його бойовики зазнають поразки після десятків тисяч втрат особового складу, це може поставити під сумнів ефективність ПВК, підбадьорити її ворогів та ще більше вдарити по главі "Групи Вагнера".

Раніше аналітики Інституту дослідження війни заявили, що російське командування поступово позбавляється впливу "вагнерівців", замінюючи їх на регулярні війська.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі