Через військове вторгнення Росії в Україні триває загальна мобілізація під час якої чоловіки призовного віку отримують повістки. Але деякі чоловіки можуть бути виключені з військового обліку.
Юрист Михайло Лобунько пояснив, хто має на це право.
Він наголосив, що іноді поняття «зняття» та «виключення» з обліку сприймають за тотожні, проте, насправді вони є різними. Коли йдеться про зняття з обліку, це означає, що людина переїздить в іншу місцевість. Таким чином, їй потрібно знятися з обліку за одним місцем проживання та стати за іншим.
Коли ж ідеться про виключення з обліку, то мається на увазі інша процедура. До категорії виключених з обліку належать ті військовозобов’язані, які були прийняті на військову службу або призвані на неї. Також сюди належать люди, які проходять військову службу у ВНЗ і навчальних підрозділах, які є структурними елементами у системи вищої освіти.
Однак, окрім перерахованих категорій, сюди також належать:
- ті, кого ВЛК визнала непридатними до служби з подальшим виключенням із обліку;
- ті, хто досяг граничного віку щодо перебування у запасі;
- ті, стосовного кого було анульоване українське громадянство;
- ті, хто був раніше засуджений за злочин, який належить до тяжких чи особливо тяжких;
- ті, кого направили до установ відбування покарань;
- ті, до кого були застосовані примусові заходи медичного характеру;
- ті, хто помер чи був оголошений померлим або безвісти зниклим.
Є певний перелік осіб, визначений законодавством, які мають право перетинати державний кордон під час дії воєнного стану, серед яких є особи, які виключені з військового обліку. Для цього їм треба зібрати певні документи.