Відстрочка від мобілізації: як її отримати студентам іноземного ВНЗ

Поділитися
Відстрочка від мобілізації: як її отримати студентам іноземного ВНЗ © freepik/freepik
Пояснення дав юрист.

18 травня вступив в силу закон про мобілізацію, який президент України підписав у середині квітня. Він передбачає низку змін в мобілізаційне законодавство.

В цей час окремі категорії чоловіків мають право на відстрочку від мобілізації. В тому числі – студенти іноземних ВНЗ.

Юрист Дмитро Дончак пояснив, як їм підтвердити своє право на відстрочку.

Він нагадав, що у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» нічого не сказано, що відстрочка - тільки для студентів українських ВНЗ. Тобто відстрочка також можлива і для тих студентів, хто навчається в іноземних ВНЗ.

В свою чергу, у відповідності до пункту 58 та додатку 4 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для підтвердження навчання треба надати довідку, сформовану в ЄДЕБО. Ясна річ, що дані з іноземних ВНЗ не підтягуються в цей реєстр. Але це не означає, що у таких студентів немає відстрочки.

«Як відомо, закон має вищу силу, ніж НПА (нормативно-правовий акт). В нашому випадку, Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має вищу силу аніж постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Тому якщо в Постанові з якогось дива "забули" про студентів іноземних ВНЗ, то це не означає неможливість відстрочки для згаданої категорії. При цьому слід звернути увагу на додаток 4 Постанови: там зазначено, що для підтвердження надається довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна», – пояснив він.

Тобто хоча і опосередковано, але допускається можливість надати довідку з ВНЗ замість довідки з ЄДЕБО.

Отже, враховуючи вимоги ЗУ «Про мобілізацію», студент має право поступити на магістратуру в іноземний ВНЗ, і отримати відстрочку.

Як отримати відстрочку студенту іноземного ВНЗ

За новим Порядком, заява що направлена по пошті - розглядатися не буде. Заяву про відстрочку з усіма необхідними додатками подавати тільки особисто. Але в той же час, за тими ж новими правилами, рішення про надання відстрочки чи про відмову у наданні відстрочки - не виноситься одразу на місці працівником ТЦК, який приймає у вас документи. Створено спеціальні комісії при кожному ТЦК. Ці комісії вивчають надані документи, і виносять рішення - про надання відстрочки або про відмову у наданні відстрочки.

Також свідтепер заяву необхідно писати не будь-яку, а за зразком, розміщеним за посиланням. Там є посилання на новий Порядок, в кінці цього порядку - додаток 4 (шаблон заяви).

Тож, для отримання відстрочки потрібно:

  • отримати з ВНЗ документ (довідку) про навчання на денній формі;
  • перекласти на українську мову;
  • нотаріально засвідчити цей переклад;
  • підготувати заяву про відстрочку (за зразком);
  • особисто занести заяву з додатками в свій ТЦК.

Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення особі надається довідка із зазначенням строку відстрочки. У разі відмови у наданні відстрочки її повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

У квітні Кабінет міністрів України схвалив зміни до правил перетину кордону, які дозволять виїжджати з країни для академічного обміну студентам чоловічої статі. Перетнути кордон можуть студенти у віці до 22 років строком на один семестр.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі