Відстрочка від мобілізації: чи може її отримати чоловік, що має батька з інвалідністю

Поділитися
Відстрочка від мобілізації: чи може її отримати чоловік, що має батька з інвалідністю © Getty Images
Нещодавно прийняли новий закон про мобілізацію.

Президент України підписав закон №10449 про мобілізацію. Свій підпис голова держави поставив під документом 16 квітня. Прийнятий закон вносить низку суттєвих змін. Це стосується і переліку категорій осіб, які мають право на відстрочку.

Юрист Дмитро Дончак пояснив, чи матиме після його прийняття право на відстрочку син, який має батька з інвалідністю II групи. Відповідно до пункту 13 статті 23 оновленого Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати.

Для застосування абзацу 13 (наявність батька з інвалідністю ІІ групи) необхідна умова - відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати.

У відповідності до статті 202 Сімейного Кодексу України, повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Отже, перша умова – відсутність повнолітніх працездатних братів та сестер.

Що стосується матері, то у відповідності до статті 75 СК України, право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

«І хоча тут більше йдеться про утримання матеріальне (аліменти), але за аналогією цю ж норму слід використовувати і в інших схожих випадках. Тобто матір зобов'язана утримувати непрацездатного батька. Але чи завжди це так, і чи не припиняється цей обов'язок з моменту набуття матір'ю пенсійного віку розглянемо далі. У відповідності до статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни — особи, які досягли встановленого цим законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закон», — зазначив він.

Якщо матір є пенсіонеркою, тобто непрацездатною особою, тобто виходячи з вищенаведених норм законодавства, вона не буде здатна здійснювати активну трудову діяльність та виконувати певний обсяг роботи без шкоди для свого здоров'я, а так як непрацездатність - це відсутність здатності до праці, то на матір після досягнення пенсійного віку не може бути покладений обов'язок утримувати іншу непрацездатну особу. Отже, немає інших осіб, які по закону зобов'язані утримувати батька з інвалідністю.

Чи може виїхати з країни чоловік, що має батька з інвалідністю

Питання врегульовано постановою КМУ № 57 під назвою «Правила перетинання державного кордону громадянами України».

У відповідності до абзацу 4 пункту 2-1 Правил, перетинати державний кордон під час дії надзвичайного або воєнного стану мають право особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків.

Отже, такий чоловік маєте право вихати з батьком за кордон.

Необхідні документи:

  • закордонні паспорти;
  • його свідоцтво про народження;
  • пенсійне посвідчення батька з вкзанням групи інвалідності, причини інвалідності та строку на який ця інвалідність встановлена;
  • військово-обліковий документ чоловіка (з зазначенням що він знаходиться на обліку в своєму ТЦК);
  • документ що підтверджує спільне проживання (зазвичай - це витяг з реєстру, можна отримати в ЦНАПі).

«Новим законом не вносять зміни до постанови № 57, тому для вас поки що нічого не змінюється - ні зараз, ні після набрання чинності новим законом. В той же час, прерогатива внесення змін до "Правил перетинання кордону" належить Кабміну а не Верховній Раді - тому теоретично Кабмін в будь-який час може внести зміни - як для синхронізації з новим законом, так і просто за власним бажанням», — підсумував юрист.

В цей час деякі чоловіки мають право на відстрочку. Нагадаємо, за яких умов її можуть отримати багатодітні батьки. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі