Заяви російського президента Владіміра Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі є черговою провокацією злочинного путінського режиму, заявили в Міністерстві закордонних справ. У заяві, опублікованій на сайті МЗС йдеться, що подібні кроки Путіна підривають засади Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки у цілому.
«Такі наміри не можуть не спричиняти особливої стурбованості для всієї світової спільноти, адже Росія заявляє про них за умов продовження своєї нічим не спровокованої агресивної війни проти України. Попри жахливі злочини проти людяності та воєнні злочини, якими Кремль супроводжує цю загарбницьку війну проти суверенної держави, Росія демонструє свою неспроможність перемагати на полі бою», – заявили у відомстві.
Також МЗС від імені України звернулося до білоруського суспільства, аби вони не допустили розміщення в Білорусі ядерної зброї всупереч її зобов’язанням за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї. У МЗС попередили, що це ще більше перетворить країну на заручника Кремля та матиме катастрофічні наслідки для її майбутнього.
«Звертаємося до держав Групи Семи та Європейського Союзу попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі, у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії. Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема й як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї. Вимагаємо негайно скликати з цією метою позачергове засідання Ради Безпеки ООН», – додали в дипломатичному відомстві.
Також Україна закликала всіх членів світової спільноти довести до путінського режиму категоричну неприйнятність його чергових ядерних провокацій та вжити рішучих заходів для ефективного стримування й запобігання будь-якій можливості застосування Росією ядерної зброї.
«Росія вчергове підтверджує свою хронічну нездатність бути відповідальним розпорядником ядерної зброї як засобом стримування та попередження війни, а не інструментом погроз та залякування. Світ має об’єднатися проти того, хто ставить під загрозу майбутнє людської цивілізації», – підсумували в МЗС.
25 березня Владімір Путін заявив, що Росія уклала угоду з сусідньою Білоруссю про розміщення на її території тактичної ядерної зброї у відповідь на постачання Україні снарядів із збідненим ураном. За словами Путіна, такий крок не порушить угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. Будівництво сховища планують закінчити 1 липня. Там нібито Росія хоче розмістити свої тактичні ядерні боєприпаси.
Водночас попри погрози російського президента, Пентагон не знайшов доказів того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
Путін не вперше вдається до ядерного шантажу. У січні очільник австрійського МЗС Александер Шалленберг застерігав, що ядерні погрози Росії є неприйнятними і суперечать міжнародному праву.
У 2017 році ООН було затверджено Договір про заборону ядерної зброї (TPNW), який забороняє державам допускати іноземну ядерну зброю на свою територію. Цю угоду ратифікували 92 країни. Серед них немає Росії та Білорусі, а також США, Франції та інших країн НАТО.