Найближчим часом Росія планує запустити на своїх пропагандистських каналах хвилю дезінформації стосовно причин призупинення обмінів військовополоненими. Як заявили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, росіяни планують у всьому звинуватити Україну та своїми заявами дестабілізувати ситуацію всередині українського суспільства, аби посіяти недовіру до державних органів, які займаються організацією обмінів полоненими.
В КШППВ зазначили, що з літа саме представники російської сторони систематично ускладнюють обмінний процес, однак російська сторона планує закинути Україні завищення вимог щодо формули обміну. Особливий акцент робитимуть в Росії на бажанні України повернути військовослужбовців тих підрозділів, до яких російська влада плекає особливу лють.
«Намагання протилежної сторони виправдатися, а не продовжувати гуманітарну місію з обміну полоненими, свідчить про те, що їх мало турбує доля великої кількості російських військовополонених, які потрапили в полон на чужій землі, особливо під час останніх «мʼясних штурмів», а також їхніх родин», - кажуть у Координаційному штабі.
«Для України важливий кожен військовополонений чи зниклий безвісти, а також узятий в заручники цивільний та некомбатант. Ми не поділяємо нікого за рівнем негативних емоцій з російського боку. Попри це, всі російські військовополонені утримуються згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, до них є безперешкодний доступ місій Міжнародного комітету Червоного Хреста, чого досі не забезпечила російська сторона. У той час, коли в Україні діє Координаційний штаб як єдиний уповноважений орган, держава-агресорка досі не спромоглася налагодити ефективну та уніфіковану роботу та комунікацію», - додали у штабі та наголосили, що готові передавати російських військовополонених лише повертаючи додому наших захисників.
Росія призупинила обмін полоненими з літа 2023 року, аби зробити видимість, нібито Україна взагалі не працює над поверненням своїх людей. Зокрема, останній обмін полоненими відбувся 7 серпня. Тоді на Батьківщину повернулися 22 українці.
Зараз в Україні офіційно визнано полоненими 4337 громадян, з яких 3574 — військові, а решта 763 — цивільні. Однак насправді число полонених є значно вищим.
Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що обміни військовополоненими з РФ відбуваються і зараз, але часто їх проводять непублічно прямо на полі бою.