В ООН не поспішають вивчати уламки іранських дронів в Україні

Поділитися
В ООН не поспішають вивчати уламки іранських дронів в Україні Уламки Shahed-136 © СтратКом ЗСУ
Будь-яке подальше зволікання із розслідуванням підриває довіру до Радбезу ООН, вважає постпред Кислиця 

6 липня у Радбезі ООН відбулося засідання щодо Іранської ядерної програми та порушення Іраном резолюції Радбезу 2231 від 20 липня 2015 року, яка обмежує Іран в отриманні й передачі збройних технологій, у тому числі безпілотників до другої половини 2023 року. Раніше п’ять країн (Україна, США, Велика Британія, Франція та Албанія) звернулись до генсека ООН із заявою провести розслідування військової співпраці Ірану і Росії, зокрема, щодо передачі дронів, у порушення зазначеної резолюції.  

Росія та Китай 6 липня проголосували проти допущення представника України на засідання, але 12 членів Радбезу проголосували за. 

Постпред України в ООН Сергій Кислиця повідомив, що із вересня 2022 року Російська Федерація масово використовує іранські БПЛА типу Shahed-131, Shahed-136 та Mohajer-6 проти України. Всього було зафіксовано понад тисячу запусків усіх типів іранських БПЛА над територією України. 

Уламки цих дронів були ретельно вивчені й українські слідчі та незалежні міжнародні експерти зібрали докази, що підтверджують іранське походження БПЛА, які використовувалися Росією проти України. За словами Кислиці, Україна неодноразово зверталася на двосторонньому рівні, а також у листуванні з офісом Генсека ООН з проханням надіслати експертів в Україну для огляду знайдених БПЛА іранського походження.

«Будь-яке подальше зволікання зі всебічним розглядом ООН фактів порушення Іраном та Російською Федерацією резолюції РБ ООН 2231 підриває, якщо не дискредитує, довіру до Ради Безпеки, а також її здатність забезпечувати виконання власних рішень», – наголосив він. 

На засіданні Радбезу Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд висловила занепокоєння з приводу того, що Іран та Росія співпрацюють для виробництва безпілотників на російській території, а Росія отримує від Ірану матеріали, необхідні для будівництва відповідного заводу. За її інформацією, завод може запрацювати на повну потужність на початку 2024 року. Це значно розширить можливості Росії для нападу на Україну.

Секретаріат ООН зобов’язаний виконувати свій мандат щодо вивчення доказів передачі Іраном безпілотників Росії в порушення Резолюції Радбезу ООН, наголосила Томас-Грінфілд та назвала «незрозумілою помилкою» те, що Секретаріат Радбезу не прийняв пропозиції від України та інших сторін щодо перегляду «незаперечних доказів щодо використання Росією іранських дронів». 

«ООН повинна без будь-яких подальших зволікань надіслати групу слідчих для дослідження уламків цієї зброї, яку Росія використовує проти України. Мандат чіткий і вимагає не менше», – заявила Томас-Грінфілд.

У відповідь на заклики Кислиці та Томас-Грінфілд заступниця генсека ООН з політичних питань та миротворчості Розмарі Дікарло заявила, що дипломатія є єдиним способом ефективного вирішення іранської проблеми. 

«Ми продовжуємо аналізувати наявну інформацію. Ми також отримали листи з України, Франції, Німеччини та Великої Британії щодо ймовірних передач безпілотних літальних апаратів з Ірану до Російської Федерації у спосіб, що не відповідає резолюції ООН… Секретаріат продовжує перевірку наявної інформації», – заявила Дікарло.

Нагадаємо, що Білий Дім заявив про створення Іраном та Росією заводу з виробництва безпілотників у Татарстані. Штати мають інформацію про отримання Москвою матеріалів від Тегерану, необхідних для будівництва заводу з виготовлення ударних дронів. Підприємство може розпочати повноцінну роботи на початку 2024 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі