Україна стоїть перед вирішальною битвою на тлі нового наступу військ РФ — Politico 

Поділитися
Україна стоїть перед вирішальною битвою на тлі нового наступу військ РФ — Politico  © Facebook/Генштаб ЗСУ
Якщо Харків впаде — може похитнутися рішучість підтримки з боку Заходу, а заклики до мирних переговорів посиляться. 

Харків та навколишні населені пункти зіштовхнулися з інтенсивним посиленням тиску з боку російських військ. Це може знаменувати початок вирішальної битви, яка матиме ключове значення для результату війни, пише Politico.

На кону не лише контроль над одним з найбільших населених пунктів України, але й потенційна здатність країни продовжувати боротьбу: якщо Харків впаде, рішучість Заходу також може незабаром похитнутися. 

Вже давно очікується, що російські війська зроблять серйозну спробу прорвати українську оборону в травні або червні. Путін, вочевидь, прагне скористатися вікном можливостей до того, як прибуде більше західних боєприпасів і зброї для українських військових.

Зараз точаться запеклі бої за контроль над групою міст і сіл, розташованих на північ від Харкова. Деякі місцеві чиновники заявили в понеділок, 13 травня, що погано побудовані укріплення дозволяють росіянам просуватися вперед. Затримка з відправкою західних боєприпасів дала Росії перевагу і послабила оборону України в цьому районі. 

Президент України Володимир Зеленський наказав евакуювати майже шість тисяч людей з регіону. Він також заявив, що, хоча бої "запеклі", було надіслано підкріплення. 

"Ми додаємо більше сил до Харкова. І вздовж нашого державного кордону, і вздовж усієї лінії фронту ми незмінно будемо знищувати окупанта так, щоб зірвати будь-які російські наступальні наміри", - зазначив Зеленський.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов сказав, що, хоча "ситуація дійсно досить складна", область повністю контролюють українські сили.

Міністерство оборони Росії, однак, стверджує, що його війська захопили п'ять сіл.

Весняний наступ росіян був очікуваним. Деякі українські чиновники й незалежні аналітики стверджують, що Москва прагне використати свою перевагу в озброєнні та кількості солдатів перед прибуттям військової допомоги Україні від Сполучених Штатів. 

Західна зброя

Ці поставки починають надходити після того, як Конгрес США нарешті схвалив багатомільярдний пакет допомоги, який протягом тривалого часу блокували республіканці. Ця затримка дозволила Росії перехопити ініціативу.

Командувач Сухопутних військ України генерал Олександр Павлюк впевнений, що країна може втримати оборону, кажучи, що Росія зараз кидає все, що може, на штурм на північному сході й на Донеччині. 

"Росія знає, що якщо ми отримаємо достатньо зброї протягом місяця-двох, ситуація може обернутися проти них", - сказав він.

Але Павлюк, схоже, готував українців до можливих невдач, стверджуючи, що втрата Україною Часового Яру не мала б “вирішального значення”.

Деякі високопоставлені українські офіцери не впевнені, що Україна зможе перешкодити Росії досягти значних територіальних здобутків. Значний прорив росіян може спричинити відновлення тиску з боку деяких європейських кіл, які вимагатимуть від Києва розпочати мирні переговори.

Минулого місяця кілька високопоставлених офіцерів на умовах анонімності змалювали Politico похмурий прогноз потенційного колапсу на лінії фронту, коли Росія, маючи чисельну перевагу і готовність до величезних втрат, розпочне свій очікуваний наступ. 

Вони також висловлювали занепокоєння, що рішучість самої України може бути ослаблена, а моральний дух її збройних сил підірваний. Побоювання полягає в тому, що ставка російського диктатора Владіміра Путіна на придушення українського опору і виснаження західної підтримки Києва приносить свої плоди. 

Російське командування місяцями готувало наступ, намагаючись при цьому виснажувати Україну. Росія продовжує ракетні та БПЛА-атаки, спрямовані на енергетичну інфраструктуру України.

Українські офіційні особи кажуть, що росіяни, ймовірно, поставили собі дві мети цих атак: підірвати моральний дух українців і зірвати виробництво озброєнь.

На лінії фронту поки що не зрозуміло, де війська РФ зосередяться. 

"Росія перевіряє стійкість наших ліній, перш ніж вибрати найбільш зручний напрямок", - вважає Павлюк. 

У команді Зеленського вже давно очікують посилення російського тиску на Харків.

"Це символічно, адже кажуть, що Харків був першою столицею України. Це велика мета", - сказав нещодавно Зеленський.

Американський аналітичний центр ISW вважає, що війська РФ отримали наказ сформувати буферну зону вздовж кордону і просуватися в напрямку Харкова. 

Але Росії не обов'язково намагатися захопити місто, щоб контролювати його.

Аналітики попередили, що 1,8-мільйонне місто опиниться в зоні досяжності артилерії, якщо російським військам вдасться просунутися ще на десятки кілометрів зі своїх нинішніх позицій. Але спроба захопити Харків була б для росіян колосальним завданням, не кажучи вже про те, щоб утримати його в окупації.

Окрім Харкова, один з ризиків полягає в тому, що Путін зробить ще одну спробу захопити територію навколо столиці. Як запобіжний захід, українська влада планує посилити захист Києва. 

П'ять з десяти нових бригад, які будуть створені найближчими тижнями, планують розгорнути для захисту столиці. Це б'є по одному з головних пунктів критики на адресу Зеленського та його уряду останнім часом - а саме, що він повільно готувався до російського наступу і лише із запізненням визнав, що залучення більшої кількості військ має вирішальне значення.

Тепер підхід змінюється. Нове законодавство ускладнить життя тим, хто уникає призову.

"Ситуація, коли одні воюють на фронті, а інші живуть спокійним життям, очевидно, закінчується", - заявив  речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін, додавши, що з таким ворогом, як Росія, треба мобілізуватися всій країні.

Повідомлялося, що російська армія під час наступу у Харківській області задіяла понад 30 тисяч військових.

На думку глави ГУР Міноборони України, метою наступу російських військ на Харківську область було посіяти паніку в регіоні. Він спрогнозував, що атаки в Харківській області триватимуть ще три-чотири дні, після чого російські загарбники зроблять потужний наступ у напрямку Сум, тому завдання України зараз — стабілізувати лінію, а потім почати відкидати росіян через кордон.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі