Україна не отримала винищувачі F/A-18 Hornet від Австралії: як так сталося

Поділитися
Україна не отримала винищувачі F/A-18 Hornet від Австралії: як так сталося © EPA-EFE/ALEXANDROS VLACHOS
У міноборони Австралії зазначили, що через ці літаки стосунки з Україною стали напруженими.

Високопоставлений представник Військово-повітряних сил України заявив австралійцям, що Київ не зацікавлений у передачі 41 списаного винищувача F/A-18 Hornet,

Про це повідомляє Australian Financial Review.

«Нам не потрібен ваш літаючий мотлох», − заявив неназваний військовий.

Видання вказує, що минулого року, коли українські пілоти відчайдушно намагалися уникнути збиття російськими літаками, оснащеними радарами дальнього радіусу дії, цей коментар не тільки  передбачив подальшу долю винищувачів, але й засвідчив взаємне нерозуміння між Австралією та Україною після повномасштабного вторгнення Росії. І це попри заяви прем'єр-міністра Ентоні Албанезе про те, що Австралія є одним з найбільших військових донорів України серед країн, що не входять до блоку НАТО.

EPA-EFE/DARREN PATEMAN

«Натомість представники австралійського оборонного відомства, схоже, неохоче віддають вживані транспортні засоби, (наприклад, броньований джип Hawkei), і не задовольняють українські запити на обладнання, яке вже не потрібне австралійській армії (зокрема транспортні вертольоти MRH-90 Taipan). Щоправда вони вже були в розібраному стані, коли Україна звернулася з проханням щодо їхньої передачі. Також, на відміну від багатьох інших прихильників України, Австралія відмовилася відновити роботу свого посольства в Києві, що призвело до зменшення прямих контактів між країнами», − йдеться у статті.

Журналісти зазначають, що водночас Україна теж доволі невдало намагалася зорієнтуватися в австралійських бюрократичних реаліях і вимогах. Від імені країни з австралійцями контактувало багато людей, зокрема президент Володимир Зеленський, його радники, керівники розвідки, дипломати і керівники військових відомств. У результаті Україна надсилала «змішані» сигнали про те, чого вона хоче.

За словами неназваного представника австралійського оборонного підрядника, який бере участь у переговорах, внаслідок цих проблем відносини між обома країнами стали напруженими.

«Наразі це пожежа у відносинах. Україна не встигла вчасно надіслати свій лист із запитом про вертольоти Taipan. Вони не вміють працювати з документами. Це все зіпсувало», − заявив він.

Зі свого боку австралійський генерал у відставці Мік Райан сказав, що Австралії потрібно краще передбачати потреби України.

«Було б розумно поговорити з українцями. Я сподіваюся, що міністерство і міністр засвоїли цей урок», − додав військовий.

F/A-18 Hornet були прикладом невдалої спроби допомогти

Розроблені для авіаносців міцні шасі F/A-18 Hornet підходили для зруйнованих війною злітно-посадкових смуг України. Вони могли сідати і злітати на короткій відстані, що давало змогу використовувати автостради.

EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Але, на той момент, українці вже розпочали переговори з урядами США та Західної Європи про отримання менш міцних літаків F-16.

Вочевидь, українські військово-повітряні сили побоювалися бути перевантаженими двома різними типами іноземних винищувачів, кожен із яких потребував би окремого технічного обслуговування, боєприпасів та навчальної інфраструктури.

«Тож, коли минулого року високопоставлений офіцер ВПС України назвав 50-річні літаки мотлохом, від якого Австралії потрібно позбутися, це фактично знищило угоду щодо F/A-18 Hornet. Якби він цього не зробив, вони б зараз літали над Україною», − зазначив представник австралійського оборонного підрядника.

У грудні, коли Україна та її союзники намагалися отримати на озброєння літаки F-16, то F/A-18 були також включені до списку побажань щодо озброєння, надісланого офіційним особам США з Києва. Переговори між Австралією та Україною щодо цих літаків поновилися.

Але вже на цьому тижні міністр оборони Річард Марлз відмовився коментувати ситуацію з літаками, натомість речник Міністерства оборони заявив, що вони вже перебувають на завершальній стадії розбирання та утилізації.

Церемонія зняття з експлуатації винищувачів F/A-18A/B Classic Hornet на базі Вільямтаун у Австралії
Церемонія зняття з експлуатації винищувачів F/A-18A/B Classic Hornet на базі Вільямтаун у Австралії
EPA-EFE/DARREN PATEMAN

Раніше повідомлялося, що Австралія має кілька десятків бойових літаків F/A-18A/B, які не використовуються вже кілька років і перебувають у боксах для зберігання. Видання The Drive неодноразово писало про те, що передача цих винищувачів України є найбільш логічним рішенням.

Також минулого року Україна подавала запит на передачу винищувачів F/A-18 Hornet від Фінляндії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі