У законодавстві України на десятому році війни досі не з’явилося чіткого визначення статусу мобілізованих. Як саме це обмежує їхні права, пояснює експерт з митних справ, партнер Delta International Law Роберт Зелді у статті «Мобілізовані опинилися в «сірій зоні»: що це означає і як виправити ситуацію».
«Мобілізовані військовослужбовці опинилися в певному вакуумі правового регулювання — в різних ситуаціях їхній статус трактується по-різному. Це шлях до нерівності в правах та обов'язках мобілізованих і військовослужбовців за контрактом, що може створити конфліктні ситуації», — пише експерт.
За словами Зелді, відсутність чіткої правової регламентації статусу мобілізованих призводить до численних проблем і суперечностей у їхньому повсякденному житті та на службі. Проблеми виникають, зокрема, у питаннях робочого часу, речового забезпечення, відпусток та компенсацій. «Мобілізовані часто опиняються в «сірій зоні», коли їхні права або не визначені, або ігноруються», — додає автор статті.
Зелді підкреслює, що такий стан справ триває з 2014 року, коли в Україні відбулися перші хвилі часткової мобілізації.
«Але в країні, яка переживає повномасштабну агресію, питання правового статусу мобілізованих військовослужбовців стає особливо актуальним», — резюмував експерт.