Українські високопосадовці закликають США та інших союзників пришвидшити навчання українських пілотів на винищувачах F-16, які вже скоро надійдуть в нашу країну, пише Politico. Йдеться про 30-х українських військових, тоді як в адміністрації Джо Байдена заявляють, що програма, які діє в Аризоні, не передбачає роботу з більш ніж 12-ма фахівцями.
Аналогічна проблема з кількістю місць для навчання у Данії та Румунії.
Протягом останніх тижнів Київ просив про те, аби додаткових пілотів навчали саме на базі в Аризоні. Але Штати свою відмову аргументували ще й тим, що на тренування очікують пілоти й з інших країн, перед якими Вашингтон не може порушувати свої зобов'язання.
"Ми розробили та впроваджуємо план навчання, який відповідає прогнозованим графікам розміщення літаків, які в кінцевому підсумку формуються низкою факторів, включно з потребами в технічному обслуговуванні та підтримці, вимогами до інфраструктури та допоміжного обладнання, а також термінами пошуку літаків та пропускною здатністю пілотів", — зазначив офіційний представник Пентагону майор Чарлі Дітц.
За даними ЗМІ, сьогодні вісім українських пілотів вже навчаються у Данії. Втім об'єкт, де це відбувається, планують закрити наступного року, адже країна переходить на винищувачі F-35.
Тим часом навчання пілотів готуються проводити також на базах Румунії. Але журналісти наголошують, що така програма буде дорогою, а кількість місць там — також обмеженою.
Ймовірно, до кінця 2024-го навчання на F-16 закінчать 20 українських льотчиків. Тим часом для керування повною ескадрильєю, що налічує 20 реактивних літаків, потрібно вдвічі більше фахівців — 40.
Нагадаємо, генерал-лейтенант запасу Повітряних сил США Девід Дептул вважає, що з допомогою F-16 ЗСУ матимуть можливість бити по ключових цілях у РФ. Також це знизить здатність окупантів розгортати свої сили в Україні. До слова, кілька країн вже повідомили, що дозволять захисникам використовувати свої борти для ударів по території Росії. Йдеться про Нідерланди та Данію.