США не дозволяють Україні бити більше, ніж на 100 км вглиб Росії – The Washington Post

Поділитися
США не дозволяють Україні бити більше, ніж на 100 км вглиб Росії – The Washington Post © EPA-EFE/ROBERT GHEMENT
Це значно звужує можливості українських оборонців.

Нова політика США, що дозволяє Україні стріляти певними видами американської зброї по російській території, призвела до зменшення кількості російських атак, але досі обмежує дальність стрільби настільки, що не дозволяє Україні вражати ключові аеродроми, пише The Washington Post із посиланням на двох українських посадовців, які говорили на умовах анонімності.

Ці аеродроми використовуються російськими літаками, які скидають смертоносні КАБи,  що завдають найбільшої шкоди військовим позиціям і цивільному населенню.

Українські посадовці заявили, що Сполучені Штати обмежили Україну у стрільбі на відстань не більше, ніж 100 кілометрів від кордону. 

Американські офіційні особи відмовилися уточнити обмеження, але заявили, що твердження українців про менш, ніж 100 кілометрів не відповідає дійсності.

"США погодилися дозволити Україні вести вогонь з наданого США озброєння по території Росії там, де російські війська намагатимуться захопити українську територію. Йдеться не про географію чи певний радіус, але якщо Росія атакує або збирається атакувати зі своєї території Україну, вона має можливість завдати удару у відповідь силам, які атакують її через кордон”, - заявив представник Пентагону, майор Чарлі Дітц.

Дітц додав, що Україні також дозволено використовувати  надані США системи протиповітряної оборони для ураження російських літаків, якщо вони збираються відкрити вогонь в українському повітряному просторі.

Радник з питань національної безпеки Джейк Салліван наголосив на цьому в інтерв'ю на телеканалі PBS, сказавши: "Справа не в географії. Справа в здоровому глузді. Якщо Росія нападає або збирається напасти зі своєї території на Україну, Україна повинна мати право  дати відсіч силам, які б'ють по ній через кордон".

Хоча офіційні особи в Києві не хочуть публічно суперечити своїм американським колегам, очевидно, що українські військові не вважають, що вони мають аж таку свободу дій, як це випливає із заяв офіційних осіб Білого дому і Пентагону.

Результати українських ударів за три тижні, що минули відтоді, як Вашингтон схвалив запит України на використання певних видів західного озброєння для ураження російської території, також підтверджують інформацію України щодо значно обмеженого радіусу дії.

Інститут вивчення війни (ISW), вашингтонський аналітичний центр, цього місяця повідомив, що політика США, яка обмежує використання Україною американської зброї в Росії, фактично створила "величезний плацдарм... який Росія використовує для захисту своїх бойових сил, командування і управління, логістики і тилових служб підтримки".

Американська зброя для завдання ударів всередині Росії безумовно, змінила ситуацію. Ворог, безумовно, відчув це, особливо безпосередньо на лінії фронту. Однак, за словами джерела, аніі дальність, ні категорія зброї не є достатніми.

У своєму звіті ISW зазначає, що послаблення американських обмежень у районах поблизу Харкова лише на 15 відсотків зменшило “наземний притулок”  Росії - територію, яка все ще недосяжна для американської зброї - по суті, зберігши військову перевагу Москви.

Завдавати ударів дозволено лише по “незначній ділянці вздовж російсько-українського міжнародного визнаного кордону".

В ISW вважають, що у  війні на виснаження, яка призвела до величезних втрат серед цивільного населення,  можна було б зробити набагато більше, щоб зменшити перевагу Росії. 

"Зміна політики США, хоча і є кроком у правильному напрямку, сама по собі є недостатньою і не здатна підірвати російські операції в широкому масштабі", - йдеться в повідомленні.

За словами місцевих чиновників, після зміни політики США Харків, друге за величиною місто України, відчуло такий необхідний перепочинок після місяців безперервних атак російськими ракетами.

Кадри, отримані на початку червня з Бєлгородської області Росії, що знаходиться по той бік кордону, показали, як Україна  за допомогою наданого США ракетного комплексу HIMARS завдала удару по російській системі С-300/400.

За словами мера Харкова Ігоря Терехова, удари по пускових установках С-300 і С-400 зменшили кількість ракетних обстрілів Харкова з 25 у травні до нуля в цьому місяці.

Проте, за словами мера, Харків залишається під постійною загрозою керованих авіабомб –  модифікованої зброї радянських часів, яку Росія скидає з літаків.

Бомби можуть важити тисячі кілограмів і оснащені системами наведення. Зазвичай вони скидаються з відстані понад 25 км за російським кордоном, але літаки злітають з баз, розташованих далі, за межами затвердженої США дальності удару.

Як заявив минулого місяця президент Володимир Зеленський, лише у травні Росія випустила по Україні понад 3200 таких бомб. 

Цього місяця Росія випустила по Харкову шість авіабомб, в результаті чого одна людина загинула і семеро отримали поранення, сказав Терехов. Ще більше бомб було націлено на військові позиції.

Україна чекає на першу партію винищувачів F-16 американського виробництва, які можуть допомогти стримати Росію від скидання такої кількості бомб. Вона також розробляє власні бомби для скидання на російські позиції, хоча поки неясно, наскільки вони можуть бути ефективними.

Офіційні особи кажуть, що нездатність України стримувати атаки російських авіабомб є головним недоліком у ефективній в інших відношеннях зміні політики США.

За словами іншого українського урядовця, ці зміни допомогли зменшити кількість терористичних атак на Харків. 

"Ось чому ми говоримо, що більша відстань для нас допоможе значно зменшити ... здатність Путіна продовжувати цю війну", – зазначив співрозмовник.

Понад два роки адміністрація Байдена відмовлялася дозволити Україні використовувати надану США зброю для ураження цілей на території Росії, посилаючись на побоювання прямого конфлікту між Сполученими Штатами і Росією. 

Натомість Україна обмежувалася використанням американської зброї по цілях на окупованій Росією території України.

Правила змінилися минулого місяця після того, як Росія почала новий наступ на Харківську область. Україні вдалося запобігти захопленню російськими військами значної території, але бої в прикордонних регіонах тривають.

Однак, навіть за новими правилами, президент Байден відмовився дати дозвіл на використання американської зброї великої дальності, такої як армійська тактична ракетна система ATACMS, що змушує Україну продовжувати покладатися на безпілотники власного виробництва для завдання ударів углиб Росії.

Минулого місяця Харків зазнав нападів, в результаті яких загинули 39 людей і 239 отримали поранення. Вашингтон оголосив про зміну політики 30 травня, і вже за кілька днів у Харкові різко зменшилася кількість повітряних тривог і російських атак.

Незважаючи на відносне поліпшення, Харків терміново потребує вдосконалення протиповітряної оборони, щоб захистити цивільне населення від атак авіабомб, говорить Терехов.

"Для нас зараз це питання є  питанням життя. Якщо у нас будуть найсучасніші системи протиповітряної оборони і якщо у нас будуть сучасні літаки, то вони боятимуться використовувати свої літаки, тому що вони можуть бути збиті, і вони не зможуть наблизитися до кордону”, – наголосив він. 

Військово-повітряні бази поблизу кордону дають Росії значну перевагу. У квітні на X було опубліковано супутникові знімки, на яких видно будівництво нової бази на півдні Росії зі злітно-посадковою смугою завдовжки 1800 метрів.

Аеродром знаходиться поруч з центром військової логістики біля Алєксєєвкі, міста в Бєлгородській області, приблизно в 75 км від кордону з Україною.

Військові визнають, що зміна політики кардинально змінила життя в Харкові, однак додають, що це не захистило позиції українських військових від регулярних атак КАБами.

Майор Надія Замрига, прес-офіцер 14-ї бригади, заявила, що війська, які воюють під Куп'янськом на північному сході Харківської області, продовжують зазнавати регулярних обстрілів зенітними ракетами, авіабомбами і некерованими ракетами.

Запроваджені Байденом зміни дозволили Україні наносити удари по місцях зосередження техніки і місцях, звідки наносяться ракетні удари по території України.

“Жодна ракета С-300 не влучила в Харків. Це факт. Водночас, це суттєво не змінило ситуацію безпосередньо на лінії фронту", - говорить Денис Ярославський, командир розвідувального батальйону 57-ї бригади ЗСУ.

"Місто Вовчанськ, - додав він, - продовжують знищувати авіацією, артилерією і всім іншим, що у них є".

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі