Спроба України прорвати російську оборону буде ризикованою — FT

Поділитися
Спроба України прорвати російську оборону буде ризикованою — FT © t.me/azov_media
Американські аналітики сумніваються в можливостях ЗСУ під час очікуваного контрнаступу.

Американські аналітики побоюються, що широко анонсований контрнаступ українських військ на сході та півдні країни може стати неуспішим через укріплену лінію оборони росіян. Про це пише військовий оглядач Джон-Пауль Ретборн для Financial Тimes.

"З одного боку будуть близько 35 000 українських солдатів, підкріплених західними бойовими танками. Їм протистоятимуть понад 140 000 ворожих солдатів на 950-кілометровій лінії фронту. Розділятиме ці дві сили смертельно небезпечна смуга перешкод з мін, земляних загороджень і танконебезпечних стовпчиків, встановлених росіянами", - пише аналітик.

Незабаром наближається день, коли Україна спробує прорвати російські фронтові укріплення. Через майже 14 місяців після початку повномасштабного вторгнення президента Владіміра Путіна, ставки на цьому першому етапі весняного контрнаступу не можуть бути вищими. Успіх чи поразка сформує поле бою і визначить силу Києва на будь-яких можливих переговорах з Москвою щодо врегулювання конфлікту.

"Щоб бути сильною в будь-яких переговорах, Україна повинна бути сильною на полі бою", - заявив президент України Володимир Зеленський на початку цього року. "Давайте деокупуємо максимальну кількість території, яку зможемо".

Але бої обіцяють бути важкими, попереджають військові чиновники і аналітики. З одного боку, операції з прориву кордону надзвичайно складні, оскільки вони вимагають синхронної роботи всіх військових підрозділів - від артилерії і танків до розвідки та інженерів.

"Це потребує гігантської оркестровки загальновійськових сил", - сказав Нік Ганнелл, колишній офіцер британських королівських інженерних військ, який має великий досвід проведення операцій з прориву кордону. "Кожен має відігравати свою роль. Це дуже великий ризик".

Труднощів, на думку експертів, додає відсутність у ЗСУ переваги в повітрі. Остання велика битва за участю західних танків відбулася в 2003 році, коли коаліція на чолі з США билася з іракськими силами, оснащеними Т-72 радянських часів. Але тоді сили союзників підтримували штурмовики і гелікоптери "Апач".

На місцях українські війська матимуть важке озброєння західного виробництва, таке як британські танки "Челленджер" і "Леопард" німецького виробництва, бойові машини "Бредлі" та самохідні гаубиці "Арчер", що постачаються з Швеції. Але в той же час бракуватиме вирішального повітряного прикриття, щоб зупинити атаки російських винищувачів, які можуть, за словами Ганнелла, "розчавити українську спеціальну інженерну техніку", коли вона намагатиметься прорвати російські укріплення.

"Класичний підхід у наземному наступі полягає в тому, щоб прорватися в тил ворога, в одній області або декількох, і завдати концентрованого удару по центру тяжіння противника", - сказав Бен Баррі, колишній командир британського бронетанкового піхотного батальйону. "Успішні приклади без переваги в повітрі рідкісні", - сказав він і навів приклад наземної атаки Ізраїлю на єгипетські позиції в 1973 році під час війни Йом-Кіпур.

Ні для кого не секрет, що контрнаступ неминучий. Міністерство оборони України нещодавно поширило відео, на якому солдати навчаються користуватися британським озброєнням, з підписами: "Для чого? Побачите. #Весна наближається".

До травня ґрунт стане достатньо твердим для маневрів техніки і прибуде більше бронетехніки, що постачається із Заходу, а також інженерне обладнання, таке як броньовані мостові перекриття в рамках останнього пакету військової допомоги Києву від США на суму 2,6 млрд. доларів США.

Точне місце, де може відбутися атака, залишається таємницею, яка ретельно охороняється. Один з районів, який вважається стратегічно важливим для Росії, знаходиться навколо Мелітополя, поблизу Азовського моря. Успішний наступ українських військ тут розділив би російські сили надвоє, залишивши одну групу в Криму і на півдні, а іншу - на сході. Але російська армія, усвідомлюючи ризик, вже підготувала щільні лінії оборони в цьому регіоні.

Російська оборона зазвичай складається з мінного поля, за яким йдуть лінії бетонних стовпчиків у формі піраміди, так звані "зуби дракона", що уповільнюють рух механізованих підрозділів. За ними розташоване ще одне мінне поле, за 400 метрів - лінія окопів і бліндажів, а за 500 метрів - протитанковий рів.

"Вам потрібно вибрати найбільш вигідне місце - хоча це дуже широке поняття, - сказав Ганнелл. "Це може бути місце, де Україна має хорошу логістику поблизу, або найслабше місце Росії - хоча це може бути і найслабшим місцем України".

У будь-якому випадку, першим кроком буде запуск 200-метрового шлангу з вибухівкою, який очистить смугу мін шириною 5 метрів для проїзду танків та іншої бронетехніки. Наступним кроком є розчищення протитанкових стовпів, можливо, за допомогою танків, оснащених тралами. Останній крок - прорив ровів за допомогою спеціального мостового обладнання.

"Вся справа в імпульсі і швидкості, - сказав Ганнелл. "Але завжди щось йде не так, тому треба бути готовим. Якщо танковий плуг виходить з ладу, його потрібно відновити або підготувати другу смугу руху".

За словами аналітиків, найскладніше - це синхронізація дій різних частин - і українська армія, хоча і має досвід проведення невеликих маневрів, має обмежений досвід проведення загальновійськових операцій такого масштабу.

На думку Financial Times, українські війська втратили значну частину своїх найдосвідченіших солдатів, зазнавши, за оцінками, 120 000 втрат (санітарних та безповоротних разом). Документи американської розвідки, які просочилися в мережу, свідчать про те, що контрнаступ може не досягти поставлених Києвом цілей.

Проте українську армію недооцінювали і раніше. Наприклад, коли вона кинула виклик західним військовим оцінкам минулого року і відтіснила російські війська з околиць столиці, а потім і з північно-східного міста Харкова. Росія також втратила майже вдвічі більше людей з моменту повномасштабного вторгнення, згідно із західними оцінками. Крім того, українські війська краще оснащені та підготовлені, ніж їхні вороги.

"Якщо українська атака буде жорсткою і швидкою і застане росіян зненацька, лінія фронту розірветься і росіяни побіжать... так само, як вони це зробили під час контрнаступу навколо Харкова", - сказав Глен Грант, колишній офіцер британської армії і радник оборонного комітету українського парламенту. Якщо це станеться, оборона, яку підготували росіяни, також виявиться практично марною, що дозволить українським військам прорватися крізь розчищену прогалину.

"Це стара максима, що незахищені земляні споруди не вб'ють вас, - додав Грант. "І тоді українці зможуть просто продовжувати наступати доти, доки вистачить їхніх планів і матеріально-технічного забезпечення".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі