Смерть президента Ірану Ібрагіма Раїсі стала шоковим ударом по ісламському режиму та його верховному лідеру аятолі Алі Хаменеї — другому вищому керівникові Іранської держави з 1989 року. Financial Times пояснює, що причиною є не те, що Раїсі був видатним політиком, а те, що від моменту призначення у 2021-му він вважався невіддільною частиною планів Хаменеї.
Останній хотів зміцнити вплив прихильників жорсткого режиму та забезпечити плавне спадкоємство найвищої посади в країні після смерті 85-річного верховного лідера.
"Ця тема домінувала в іранській політиці впродовж останнього десятиліття і буде домінувати надалі... Смерть Раїсі не матиме помітного впливу на ключові рішення у сфері внутрішньої і зовнішньої політики, які в кінцевому підсумку визначаються Хаменеї...", — вважають журналісти.
Тепер аятола та інші лідери Ірану повинні терміново почати підготовку до виборів, що є новим викликом для системи в умовах складного періоду. Голосування мають провести протягом 50 днів. А поки що в.о. президента, ймовірно, буде віцепрезидент Мохаммад Мохбер.
"...Можна очікувати, що багато іранців виплеснуть свій гнів, просто відмовившись від голосування. У 2021 році явка на президентських виборах уперше з часів ісламської революції 1979 року впала нижче 50%. Цього року на парламентських виборах явка була рекордно низькою — менше ніж 41%", — пишуть журналісти FT, нагадуючи, що протести в Ірані — нерідке явище.
Нагадаємо, 19 травня сталася авіакатастрофа з гелікоптером, який перевозив президента Ірану Ібрагіма Раїсі, главу МЗС Хоссейна Амір-Абдуллахіана та кількох інших чиновників. Згодом у Корпусі вартових Ісламської революції повідомили, що всі, хто був на борту, загинули. ЗМІ тим часом припускають, що влада шукає спосіб, як повідомити цю новину, не спричинивши хаос.