Суддя Народного суду в Гаазі Стівен Реп заявив, що для створення трибуналу для Росії та Владіміра Путіна спершу необхідне успішне голосування у Генасамблеї ООН. "За" це повинні проголосувати не лише члени Євросоюзу, але 90 позаблокових країн, розповів він в інтерв'ю під час телемарафону.
"Україна не може судити Путіна. Герасимова (начальник Генштабу армії РФ - Ред.) - так, можна навіть Шойгу (очільник Міноборони РФ Сергій Шойгу - Ред.), але не голову держави чи прем'єр-міністра. І тому потрібен міжнародний суд. Все, що для цього потрібно, - це голосування у Генеральній асамблеї ООН", - сказав він.
Реп зауважив, що РФ може заблокувати створення трибуналу в Раді безпеки ООН, але не в Генасамблеї, позаяк там права вето не має. Головне - заручитися підтримкою не лише держав, які є членами ЄС, але й 90 інших країн, які поза блоком.
"Чи зможе такий трибунал після створення одразу взяти Путіна під варту? Відповідь - ні. Але наявність обвинувачень зробить його міжнародним парією... Ми можемо побачити зміну режиму в Росії, коли до влади прийдуть інші люди. Вони можуть бути неідеальними, але вони можуть побачити, що Путін припустився помилки й відправити його до суду. Це цілком можливий процес", - додав Реп.
Якщо буде створено такий суд, у російських воєнних злочинців не буде контраргументів проти обвинувачень. Як наслідок, винести вироки їм можна буде протягом тижнів, а не років.
Як покарати Путіна та його посіпак з вищого керівництва Росії за злочин агресії проти України? Ідея спецтрибуналу стрімко здобуває у світі нових прихильників. Все більше держав долучаються до дискусії, все конкретнішою стає розмова про майбутній трибунал.
Тож на якому етапі перебуває зараз цей складний процес, які існують погляди на модель трибуналу та які часові віхи будуть ключовими в першій половині цього року? Про це ви дізнаєтесь, прочитавши статтю Еріка Кучеренка "Як Україна наближає створення трибуналу, що засудить Путіна&Ko".