Що, якщо Путін переможе? Союзники США побоюються поразки, оскільки допомога Україні зупиняється – Bloomberg

Поділитися
Що, якщо Путін переможе? Союзники США побоюються поразки, оскільки допомога Україні зупиняється – Bloomberg © Константін Завражин/ РГ
В умовах, коли критично важлива допомога Києву гальмується політичними чварами по обидва боки Атлантики, європейські чиновники починають замислюватися над наслідками перемоги Росії.

Тупикова ситуація навколо допомоги з боку США та Європи змушує союзників України замислитися над тим, що вони відмовлялися уявляти з перших днів російського вторгнення: що Владімір Путін може перемогти. Детальніше про це пише видання Bloomberg.

"В умовах, коли понад 110 мільярдів доларів допомоги загрузли в політичних суперечках у Вашингтоні та Брюсселі, питання про те, як довго Київ зможе стримувати російські війська і захищати українські міста, електростанції та порти від ракетних атак, стає все більш актуальним", – йдеться у матеріалі.

Окрім потенційно катастрофічних наслідків для України, деякі європейські союзники почали потихеньку розглядати наслідки поразки НАТО в найбільшому конфлікті в Європі з часів Другої світової війни. Вони переоцінюють ризики, які "знахабніла Росія" може становити для членів Альянсу на сході, кажуть люди, знайомі з внутрішніми розмовами, які побажали залишитися анонімними, щоб обговорити питання, які не є надбанням громадськості.

За словами співрозмовників, хвильові ефекти будуть відчутні по всьому світу, оскільки партнери і союзники США ставлять під сумнів надійність обіцянок Вашингтона щодо оборони. Вплив такої стратегічної невдачі буде набагато глибшим, ніж той, який спричинило видовище невдалого виведення військ США з Афганістану в 2021 році, кажуть вони. І це не враховуючи перспективу того, що Дональд Трамп може перемогти на президентських виборах наступного року і виконати свої публічні обіцянки вийти з основних альянсів, в тому числі НАТО, і укласти угоду з Путіним щодо України.

У Bloomberg нагадали, що минулого тижня президент США Джо Байден пообіцяв підтримувати Україну "стільки, скільки зможемо", що є риторичним відходом від попередніх обіцянок робити це "стільки, скільки буде потрібно". Жорстко налаштовані республіканці в Конгресі відмовилися затвердити 61 мільярд доларів на підтримку України на наступний рік, доки Байден не погодиться на їхні вимоги щодо посилення політики на південному кордоні США. Поки що спроби досягти угоди не увінчалися успіхом, а у понеділок Пентагон попередив, що гроші на нову зброю для України закінчаться 30 грудня, якщо законодавці не діятимуть.

"По обидва боки Атлантики зростає занепокоєння щодо відсутності руху в питанні допомоги Україні і розчарування тим, що ця стагнація має жахливі наслідки на полі бою. Можливість того, що Україна втратить додаткові території і навіть свій суверенітет – це все ще залишається на порядку денному". – сказала Крістін Берзіна, керуючий директор Німецького Фонду Маршалла у Вашингтоні.

За словами європейських чиновників, Росія, швидше за все, намагатиметься захопити більше території і зруйнувати більше інфраструктури, якщо Україна не отримає зброю, необхідну їй для самозахисту. За їхніми словами, якщо Україна не зможе захистити себе, вона може бути змушена прийняти угоду про припинення вогню на російських умовах.

Прихильники України як в ЄС, так і в США стверджують, що допомога, швидше за все, буде схвалена в тій чи іншій формі на початку наступного року. Але це навряд чи призведе до значного прориву на полі бою, кажуть офіційні особи.

"Крім того, перспективи стають все більш туманними, навіть попри те, що патова ситуація на місцях робить все більш зрозумілим, що боротьба може тривати роками", – додають у виданні.

У країнах Балтії офіційні особи вже закликають громадськість бути готовими до наступної війни, оскільки війська Путіна не будуть знищені в Україні. Дискусія перейшла від питання "якщо" Росія може напасти до конкретної підготовки до цієї колись немислимої перспективи. Незважаючи на публічні запевнення Байдена, питання про те, чи дійсно США та інші союзники піддадуть свої війська ризику, щоб захистити крихітні країни, які колись були частиною Радянського Союзу, зростають.

"Росія не боїться НАТО", - заявив минулого тижня в інтерв'ю місцевому телеканалу головнокомандувач збройних сил Естонії Мартін Херем, оцінюючи, що російські військові можуть бути готові напасти на НАТО протягом року, як тільки закінчиться конфлікт в Україні, яка не є членом Альянсу. Інші західні офіційні особи заявили, що Путіну, ймовірно, знадобиться щонайменше кілька років, щоб компенсувати величезні втрати, яких зазнала його армія в Україні, не кажучи вже про те, щоб загрожувати набагато потужнішим силам НАТО.

"Але колишня впевненість у тому, що вторгнення стане "стратегічною поразкою" російського лідера, зникла, і в деяких колах на зміну їй прийшло зростаюче відчуття того, що ставка Путіна на те, що він переживе США та їхніх союзників, може виявитися правильною", – кажуть експерти.

Один західний чиновник описав, як перемога Росії спровокує потік біженців, які прямуватимуть до ЄС, створюючи тиск на служби в цих країнах і загострюючи напруженість у відносинах між країнами-членами. У той же час, за словами чиновника, український опір перейде до партизанської тактики, що означає, що бойові дії триватимуть на нижчому рівні, увічнюючи нестабільність на східному кордоні ЄС.

Інші співрозмовники зазначають, що деякі європейські країни можуть прагнути зміцнити свої зв'язки з Москвою або Пекіном, щоб уникнути необхідності занадто покладатися на ненадійні США.

"Оскільки російські війська потенційно набагато ближче до кордонів Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії, а Крим дає Кремлю домінуючу позицію в Чорному морі, США повинні будуть зробити значні інвестиції в свої європейські сили, щоб забезпечити надійне стримування", – йдеться в доповіді Інституту вивчення війни, опублікованій минулого тижня.

США доведеться розгорнути "значну частину" своїх сухопутних сил, а також "велику кількість" літаків-невидимок. Враховуючи обмеження американського виробництва, це може змусити Білий дім обирати між утриманням достатніх сил в Азії для захисту Тайваню від потенційного удару Китаю і стримуванням російського нападу на НАТО.

"Вся ця затія буде коштувати цілий статок. Витрати триватимуть доти, доки зберігатиметься російська загроза – потенційно до нескінченності", – зазначають у звіті аналітики на чолі з Фредеріком Каганом.

Раніше начальник Генерального управління розвідки Кирило Буданов дискусії "2024: виклики і перспективи" заявляв, що росіяни не планують вести війну проти України у 2025 році.

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі