Чеська Республіка продовжує отримувати повідомлення від країн, які хочуть взяти участь у чеській ініціативі щодо закупівлі боєприпасів для України, повідомляє ČTK із посиланням на міністерку оборони Чехії Яну Чернохову.
“В процесі меморандуми про взаєморозуміння з іншими державами. Країни продовжують зв’язуватися з нами, вони хочуть брати участь в ініціативі щодо боєприпасів”, – повідомила міністерка в інтерв'ю виданню.
Прем’єр-міністр Петр Фіала минулого тижня заявив, що 15 країн ЄС та Організація Північноатлантичного договору наразі внесли до ініційованого Чехією фонду понад 1,6 мільярда євро.
Наприкінці травня Фіала повідомляв, що перші десятки тисяч боєприпасів калібру 155 мм надійдуть в Україну в червні. За прогнозами урядовців, до кінця року Україна має отримати близько пів мільйона боєприпасів. Чернохова заявила, що донори планують допомагати на постійній основі.
Чернохова, як і Фіала та міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, виступає за те, щоб Україна використовувала надану зброю на власний розсуд.
“У будь-якому випадку, жодного порушення міжнародного права з боку України немає. Відповідно до міжнародного права, вона, як атакована країна, має право захищатися у спосіб, який вважає за потрібне”, — наголосила міністерка, додавши, що такої ж думки дотримуються правники та Міжнародний суд у Гаазі.
Країни Заходу також прагнуть зміцнити протиповітряну оборону України. За словами Чернохової, Чехія привітала німецьку ініціативу в цій сфері, у якій вона теж брала участь.
«Йдеться не лише про захист протиракетних систем, а й про навчання літаків і пілотів на цих літаках. Ми можемо запропонувати країнам навчання на літаках F-16 і Gripen. Державне підприємство LOM Prague має для цього потенціал і неодноразово пропонувала це українській стороні», – зазначила вона.
Нагадаємо, що у лютому президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна знайшла поза межами Євросоюзу 500 тисяч боєприпасів 155-го калібру і 300 тисяч боєприпасів 122-го калібру, які можуть бути доставлені в Україну за кілька тижнів за умови фінансуванн