Четверо високопоставлених республіканців Сенату США закликали президента Джо Байдена надати Україні ракети великої дальності для підтримки її контрнаступу проти Росії, заявивши, що знадобиться лише невелика частина американських запасів. Про це повідомляє Bloomberg.
Оскільки наступного тижня Байден має прийняти в Білому домі президента України Володимира Зеленського, звернення до лідера США знову привертає увагу до далекобійних ракет ATACMS, про які Україна давно просила.
"Україна значно послабила російську бойову міць і потребує лише невеликої частини наших накопичених ATACMS", - зазначають сенатори Том Коттон, Роджер Вікер, Сьюзан Коллінз і Ліндсі Грем у листі, опублікованому в суботу, 16 вересня.
I wrote to President Biden with my colleagues and urged him to provide Ukraine with the missiles its military needs to win. Not doing so will only prolong the war and cost lives. pic.twitter.com/MBhG2H7Oa7
— Tom Cotton (@SenTomCotton) September 16, 2023
Хоча очікується, що під час візиту Зеленського до Вашингтона буде оголошено про додаткові поставки зброї, ATACMS не входять до списку, за словами представника адміністрації США.
Намагання України звільнити тимчасово окуповану Росією територію йде повільно. Сенатори заявили, що українські військові "досягли певних проривів", і надання ATACMS від Lockheed Martin Corp. "максимізує ймовірність успіху в нинішньому контрнаступі і подальших операціях".
США надали Україні близько 44 мільярдів доларів на допомогу у сфері безпеки відтоді, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року.
Тим часом уряд США стрімко наближається до крайнього терміну - 30 вересня, коли має бути прийнятий федеральний бюджет. Деякі республіканці в Палаті представників погрожують зірвати переговори, якщо схвалення бюджету включатиме більше допомоги Україні.
За словами радника Байдена з питань національної безпеки Джейка Саллівана, "базове відчуття" серед законодавців, що США повинні об'єднатися для підтримки України, є таким же сильним, як і рік тому, в обох партіях.
"Але, звичайно, я визнаю, що є різниця між цим Конгресом і минулим Конгресом, і нам доведеться боротися з цим, коли будемо продовжувати дискусії, які триватимуть найближчими днями про те, як надати Україні необхідні їй ресурси", - сказав Салліван.
Раніше видання Financial Times писало, що президент США Джо Байден наближається до прийняття рішення про надання Україні ATACMS. Сполучені Штати «насторожено» ставляться до прохання України передати їй далекобійні ракети через занепокоєння щодо обмежених запасів і того, що зброю можуть використати для удару по території РФ, спровокувавши ескалацію. Однак США все ж розглядають цей крок. До того ж, нещодавно з’ясувалося, що послабленням своїх арсеналів у цьому разі Штати можуть не перейматися: США виявили, що в їхньому арсеналі більше ATACMS, ніж спочатку передбачалося. Хоча, наразі неясно, наскільки справним є виявлений запас і який саме тип ракет він містить.
Також президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на отримання далекобійних ракет ATACMS вже восени цього року.