Саудівська Аравія й Туреччина ведуть «таємні переговори» щодо повернення з Росії українських дітей – FT

Поділитися
Саудівська Аравія й Туреччина ведуть «таємні переговори» щодо повернення з Росії українських дітей – FT © Getty Images
За даними видання, складаються списки викрадених дітей

Саудівська Аравія і Туреччина намагаються укласти угоду про репатріацію українських дітей, вивезених до Росії і утримуваних у дитячих будинках або усиновлених російськими сім'ями, повідомили чотири людини, знайомі з ходом переговорів. В рамках посередницького процесу, про який раніше не повідомлялося, офіційні особи в Києві та Москві складають списки тисяч дітей, переміщених до Росії з моменту повномасштабного вторгнення армії президента Владіміра Путіна в Україну, повідомляє The Financial Times. 

Надзвичайно чутливі переговори, які тривають вже кілька місяців, вказують на те, що треті сторони все ще шукають шляхи досягнення компромісів між Україною і Росією в надії, що вони можуть перетворитися на канали для потенційних мирних переговорів, спрямованих на припинення війни.

Колишній власник футбольного клубу «Челсі» Роман Абрамовіч, який раніше виступав посередником у мирних переговорах, обміні полоненими та зерновій угоді як неофіційний емісар Путіна в Україні, також бере участь у дискусіях, за словами двох людей, знайомих з цим питанням.

Потреба в посередниках підкреслює складність повернення переміщених українських дітей – питання, яке призвело до того, що Міжнародний кримінальний суд у березні звинуватив Путіна у воєнних злочинах разом з його уповноваженою з прав дитини Марією Львовою-Бєловою та видав ордери на арешт.

«З російською стороною немає [прямої] комунікації. Більше того, ми переконані, що ніяких переговорів у цьому напрямку не може бути, тому що це не питання обміну військовополоненими, це цивільні особи, це діти», – сказала уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук.

Саудівська Аравія підняла питання про переміщених дітей на зустрічі офіційних осіб окремих членів G20 у Копенгагені в червні в рамках ширших дискусій про необхідність третіх сторін у переговорах як з Україною, так і з Росією, за словами дипломата, який був поінформований про переговори.

За словами дипломата, західні країни благословили Ер-Ріяд на продовження посередництва щодо дітей та інших питань, включаючи зернову угоду, побоювання щодо забруднення на підконтрольній Росії Запорізькій атомній електростанції та потенційну ядерну ескалацію.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган намагається відігравати роль миротворця, виступаючи посередником на невдалих переговорах про припинення війни минулого року, а також у зерновій угоді і кількох обмінах полоненими.

Росія використовує дітей у російськомовних регіонах на сході України як інструмент пропаганди для виправдання свого вторгнення. Деяких дітей, вивезених до Росії, зараховують до «патріотичних» класів, де вони співають російський гімн, їх вчать, що української нації ніколи не існувало, і розповідають, що Москва веде війну проти «нацизму».

Україна стверджує, що Росія намагається викорінити українську ідентичність у дітей, що, на думку Києва, є формою геноциду. 

«Ми добре розуміємо, що їхні дії не є хаотичними, а вони мають добре сплановану політику геноциду по відношенню до нас. Вони викрадають дітей, щоб поповнити свою вимираючу націю, – сказала Герасимчук. 

Ще одним фактором, що ускладнює переговори, є різні шляхи, якими діти потрапили до Росії. У той час як одних дітей насильно забрали в перші тижні вторгнення російські солдати і публічно вивели на парад, інші були привезені туди проросійськими родичами або відправлені в російські літні табори, а потім розлучені зі своїми сім'ями, коли Україна повернула собі їхні рідні міста.

Хоча Росія заявила, що дозволить будь-якій дитині повернутися в Україну, якщо законний опікун зможе її фізично забрати, батькам доводиться робити це самостійно, оскільки Київ і Москва відмовляються безпосередньо займатися цим питанням.

Багато з українських батьків не мають паспортів або грошей на дорогу, що робить обхідний шлях до Росії через Польщу, Білорусь або країни Балтії ще більш складним. Близько 370 дітей – невелика частка від загальної кількості дітей, які, за даними Києва, опинилися в Росії – повернулися в Україну з моменту переміщення.

Посередники сподіваються, що Україна і Росія зможуть домовитися про підрахунок дітей, щоб їхні сім'ї могли забрати їх.

«Це надто делікатне питання, ніхто нікому не довіряє. Їм потрібен незалежний орган, який матиме дані про всіх дітей і буде визнаний обома країнами», – сказала особа, яка брала участь у переговорах.

Нагадаємо, виступаючи 15 травня в Радбезі ООН постпред України Сергій Кислиця заявив, що внаслідок російської агресії вбито 480, поранено 967 та депортовано понад 19 тисяч українських дітей. Кількість викрадених Росією дітей не є точною й у офіційних даних фігурують лише верифіковані. За словами уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, кількість депортованих дітей сягає приблизно 150 тисяч. У квітні президент України Володимир Зеленський сказав, що «жодна міжнародна організація не може нам повернути дітей». 

Нещодавно депутат Ради Федерації та голова її міжнародного комітету Грігорій Карасін заявив, що кількість українських дітей, які були переміщені до Росії, складає 700 тисяч.   

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі