Дипломати зосереджуються на вузькому наборі цілей при підготовці до Саміту миру в Швейцарії наступного місяця, щоб забезпечити участь Китаю та інших країн так званого Глобального Півдня. Про це повідомляє Bloomberg.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц, зокрема, окреслив атмосферу саміту у вівторок, 14 травня, заявивши, що на переговорах йтиметься про безпеку атомних електростанцій, експорт зерна, питання обміну полоненими та необхідне табу щодо використання ядерної зброї.
“Ні у кого не повинно бути надмірних очікувань. Ми не ведемо переговори про кінець війни”, - заявив канцлер Німеччини.
Понад 160 країн були запрошені обговорити “мирний план” України щодо припинення війни на саміті у Швейцарії 15-16 червня. Але масштаби присутності інших країн, окрім західних союзників України, наразі не є чіткими.
За словами джерел Bloomberg, знайомих з ходом переговорів, щоб заручитися ширшою підтримкою, Німеччина та інші союзники Києва залучають дипломатів на Глобальному Півдні до роботи над можливим текстом, зосередженим на ключових принципах ООН та інших базових питаннях, таких як повернення депортованих російськими окупантами дітей, обмін полоненими, а також ядерна та продовольча безпека.
Ці пункти, однак, не відповідають “мирному плану” України, який передбачає повагу до територіальної цілісності та суверенітету країни, виведення російських військ, а також гарантії майбутньої безпеки.
Присутність Китаю, зокрема, вважається важливою для успіху саміту, враховуючи вплив, який, за словами дипломатів, Пекін має на Москву. Як відомо, РФ та Китай значно зблизилися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Пекін, попри заяви про “нейтральність”, не засудив Москву за війну, ставши дипломатичною та економічною опорою для РФ.
Посол Китаю у Швейцарії не виключив, що КНР візьме участь у саміті, зазначивши, що його країна уважно стежить за планами щодо переговорів і “розглядає можливість участі”.
G7 і Європейський Союз активізують зусилля, щоб забезпечити участь країн від Бразилії до Південної Африки та Індонезії. Італію, зокрема, попросили переконати прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді підтримати ініціативу, в той час як Японія веде переговори з Бразилією.
Китай та інші великі країни Глобального Півдня наполягають на участі Росії у цьому саміті. Україна та її союзники вважають, що участь РФ може відбутися лише після встановлення рамок ключових принципів будь-якого мирного врегулювання. Швейцарія не запросила Росію на саміт.
Тим не менш, одна з ключових цілей саміту - обговорити, як Росія може бути залучена до реального мирного процесу в майбутньому, сказав один із співрозмовників Bloomberg.
Саміту, який відбудеться у Швейцарії, передувало кілька раундів зустрічей на нижчому рівні. На останній такій зустрічі, яка відбулася в Досі наприкінці квітня, радники з національної безпеки та високопосадовці не змогли досягти значного прогресу, і з'явилися сумніви в тому, що консенсус може бути досягнутий щодо будь-якого питання, окрім дуже вузького порядку денного.
Раніше у Федеральному департаменті закордонних справ Швейцарії на запит ZN.UA розповіли про мету Саміту миру, яка стосується, зокрема прокладання шляху до майбутнього мирного процесу, розробки для цього практичних елементів і кроків.
Основна увага, за даними МЗС Швейцарії, буде приділена темам, які становлять глобальний інтерес і торкаються інтересів великої кількості держав, а саме, ядерній безпеці, доступності харчових продуктів та гуманітарним аспектам.